Dejiny ľudstva sú už od nepamäti úzko späté s vraždami a masakrami páchanými na nevinných ľuďoch. Dôvodom bolo neraz to, že sa nechceli vzdať svojho domova či územia, ktoré im právom náležalo. Aj po stovkách rokov naďalej žijú potomkovia týchto ľudí a túžia získať pôdu svojho ľudu späť. Ako sme mohli počas uplynulých období vidieť, nie vždy je to také jednoduché. Ale tento čin nás presvedčil o presnom opaku.
Podľa slov portálu The Guardian bolo pôsobenie severoamerického indiánskeho kmeňa Wiyot na ostrove Indian Island pri severnom pobreží štátu Kalifornia na dlhé obdobie utlmené. Masaker spáchaný na ľuďoch žijúcich na jeho území v roku 1860 nepriniesol nič dobré. Na brehoch ostrova vyrástli lodenice a príroda bola zničená inverznými druhmi. Podoba predtým priam posvätného miesta sa úplne zmenila.
Samotný kmeň Wiyot považuje toto miesto za duchovné a fyzické centrum vesmíru. V týchto chvíľach preto všetci ľudia z jeho kruhov prežívajú nesmiernu radosť. Ostrov bude od najbližšieho pondelka patriť opäť im.
„Je to skutočne nádherný príklad oddanosti, pretože ľudia kmeňa Wiyot sa tohto územia vo svojom srdci nikdy nevzdali,“ hovorí úradníčka kmeňa Michelle Vassel. „Ide o krásny príbeh uzdravenia a obnovenia komunity.“
Doslovne nemilosrdné vyvraždenie kmeňa sa odohralo v momente, kedy bol najviac zraniteľný. V tábore sa nachádzali len deti, ženy a starší členovia kmeňa. Muži boli v momente útoku na love, aby tak zabezpečili obživu pre ostatných členov. Kruté časy sa pominuli a dnes už 600-členný kmeň vie, že množstvo malých krokov smerom k opätovnému získaniu pôdy predkov sa skutočne vyplatilo.
Kmeň sa v minulosti snažil prostredníctvom predaja umenia a pokrmu nazývaného „fry bread“ získať financie na odkúpenie aspoň časti územia. V roku 2000 sa podarilo odkúpiť 60 árov na južnej strane ostrova za vyše 94-tisíc eur. O niekoľko rokov neskôr mesto Eureka dokonca darovalo ďalšiu časť pôdy. V pondelok bude podpísaná dohoda, na základe ktorej sa do vlastníctva kmeňa vráti zatiaľ najväčšia, vyše 8 000 árov veľká časť ostrova.
Daným okamihom sa pomyselný kruh uzavrie a územie bude opäť slobodné. Súčasťou tejto dohody zároveň nie sú žiadne platby. Ľudia získajú toto územie darom. Pôda bola pôvodne deklarovaná ako nadbytočný majetok mesta a ponúknutá verejným agentúram, ale nikto sa o ňu neprihlásil. Niekoľko pozemkov na ostrove ostáva v súkromnom vlastníctve.
#Feb26 1860, white settlers from Eureka, California attacked and killed 80 to 250 members of the #Wiyot #Tribe on Indian Island in Humboldt Bay. Few Wiyot survived one the son of chief Captain Jim. The Wiyot were at this time a peaceful tribe #NativeAmerican #TAIRP #History pic.twitter.com/RiuslUrP9F
— Native Americans In History (@HistoryNative) February 26, 2019
Kmene na území Severnej Ameriky stratili obrovské plochy pôdy prostredníctvom pofidérnych zmlúv uzavretých s vládou USA. Výnimkou nebolo použitie násilia a výmena pôdy za federálne služby či zdravotnú staroslivosť a vzdelanie. Prinavrátenie pôdy pôvodným vlastníkom bolo uskutočnené len zriedkakedy.
Ľudia kmeňa Wiyot pred odkúpením pôdy v roku 2000 vedeli o jej rozsiahlej kontaminácii. Tú zapríčinila lodenica postavená na brehu krátko po masakri a využívanie územia pre pastvu hospodárskych zvierat. Na tom ale vtedy nezáležalo. Dôležité bolo, ako to môžu zmeniť a miesto obnoviť. Spojili svoje sily a z prostredia odstránili nebezpečné lodné batérie, olovené farby, chemikálie a veľké množstvo kovového šrotu. Zároveň sa im podarilo objaviť miesto, ktoré kedysi slúžilo ako pohrebisko. Našli taktiež obradné predmety a nástroje.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Za obdobie štrnástich rokov sa zlepšila kvalita vody, rastlín aj morského života. Krajina bola opäť prehlásená za bezpečnú. O rovnaký zámer sa ľudia usilovali aj s kmeňom.
V roku 2014 sa preto uskutočnil desaťdňový ceremoniál, ktorého cieľom bolo oživenie jazykových a kultúrnych praktík kmeňa Wiyot. Tie boli v minulosti masakrom potlačené a pomyslene pochované. Posledná osoba hovoriaca plynule jazykom Wiyot zomrela v 60. rokoch minulého storočia a tí, ktorí boli posielaní do internátnych škôl sa báli učiť tradíciám mladších potomkov.
Tento akt obnovy tradícií nepredstavuje jednoduchý oriešok, ale s odhodlaním ľudí tohto kmeňa nič nie je nemožné. Ostrov predsa predstavuje bezpečné územie, na ktorom môžu prekvitať nielen pôvodné rastliny, ale aj komunity. Obrad obnovy je preto plánovaný aj v budúcností. Najbližšie sa uskutoční v marci roku 2020.
Nahlásiť chybu v článku