Kto by nepoznal žlté postavičky zo snáď najslávnejšieho komediálneho animovaného seriálu Simpsonovci? Megahit, ktorý je obrazovkách televízií vysielaní už 28. rok je dielom jedného človeka. Karikaturista Matt Groening vytvoril rodinku Simpsonovcov za približne 15 minút, no na kvalite seriálu tým vôbec neubral. Dnes, 15. februára, oslavuje svoje 63. narodeniny a my si ich pripomenieme v krátkom článku o 8 veciach, ktoré ste o tvorcovi Simpsonovcov dodnes možno nevedeli.
Začiatky a Simpsonovci za 15 minút
Matthew Abram Groening začal svoju kariéru karikaturistu pomerne mladý. V roku 1977 sa vo veku 23 rokov presťahoval do Los Angeles, kde vytvoril svoj prvý komiks – Life in Hell. Do pár rokov sa Matt stal na „undergroundovej“ scéne pomerne známym karikaturistom. V roku 1985 si Groeninga všíma Hollywood. Stanica FOX mu ponúka spoluprácu na krátke spoty, ktoré majú byť postavené na komikse Life in Hell. Nakoniec sa všetko mení a Groening vytvára koncept Simpsonovcov len za 15 minút.
Zrod megahitu
Groening vytvoril rodinku Simpsonovcov ako koncept krátkych spotov v televízii. Napísal scenár a príbeh pre všetky spoty, ktoré po premiére v roku 1987 zožali obrovský úspech. Stanica sa teda spoty rozhodla predĺžiť na polhodinový seriál. Premiéra Simpsonovcov ako ich poznáme aj dnes, je odvysielaná v roku 1989 a okamžite sa stáva obrovským hitom. Ako povedal sám Groening: “Nikto si nemyslel, že by sa zo Simpsonovcov stal veľký hit. Všetkých to zaskočilo“.
Prečo sú Simpsonovci žltí?
Matthew Groening nenakreslil postavičky zo snáď najslávnejšieho komediálneho animáku nažlto, náhodou. Podľa jeho slov ide o psychologický ťah. Keď totiž človek len tak prepína kanály, hore a dole a všimne si žlté postavičky, okamžite vie, že na tejto stanici vysielajú Simpsonovcov.
Mená Simpsonovcov
Ani mená hlavných postáv zo seriálu Simpsonovci nie sú náhodné. Ich tvorca ich pomenoval po svojich vlastných rodičoch a súrodencoch. Homer a Marge sú pomenovaní po Groeningových rodičoch Homerovi a Margaret. Groeningoví súrodenci sa volali Lisa a Margaret (Maggie). Posledný z hlavných hrdinov nesie meno po slovnej hračke. Bart, z anglického brat, čo znamená neposlušné dieťa.
Vedľajšie postavy – ulice Portlandu
Matt Groening vyrástol v americkom štáte Oregon, v meste Portland. Hlavné postavy teda nazval po vlastnej rodine a ani s tými vedľajšími sa dlho netrápil. Mnohé postavy pomenoval po portlandských uliciach, na ktorých prežil svoje detstvo a mladosť. Sú to napríklad Flanders, Lovejoy, Powell (Homerov nevlastný brat Herb Powell), Quimby a Terwilliger (priezvisko Ľaváka Boba).
Tajný symbol v kresbe Homera
Pozorní diváci si možno všimli tajné symboly, v niektorých kresbách Homera Simpsona. Na niektorých kresbách je Homerove ucho nakreslené v tvare písmena G a vlasy nad ním v tvare písmena M. Najčastejšie takto Homera Groening kreslí na autogramy, pretože ako ste si určite uvedomili G a M sú jeho iniciály.
Futurama
Po niekoľkých rokoch, čo sa Groening okrem iného venoval aj štúdiu science fiction, začína spolu so scenáristom Simpsonovcov Davidom X. Cohenom, rozmýšľať nad novým projektom. V roku 1999 teda svet uzrie ďalší z Groeningových diel a to seriál Futurama. Dostať ho do televízie bolo však veľkým problémom a Groening túto snahu popísal ako najhoršiu skúsenosť v jeho dospelosti. Nakoniec seriál získal obrovskú základňu fanúšikov a podarilo sa mu získať aj prestížne ocenenie Emmy.
V kapele so Stephenom Kingom
Matthew Groening je členom americkej rock&roll-ovej skupiny The Rock Bottom Remainders. Táto kapela je zložená zo známych amerických novinárov, spisovateľov a ilustrátorov, ktorí sa vo voľnom čase venujú hre na hudobný nástroj. V kapele účinkujú okrem tvorcu Simpsonovcov aj Stephen King, Ridley Pearson a mnohí mnohí ďalší.
Pozri: 10 vecí, ktoré predpovedajú na rok 2017 Simpsonovci
interez.sk (red.)
Nahlásiť chybu v článku