Napriek tomu, že všetky hrôzy druhej svetovej vojny sa prisudzujú nacistickému Nemecku, Sovieti neboli v mnohom lepší ani príkladnejší. A to trvalo aj dlho po vojne. V gruzínskom meste Sochumi sa nachádza opičí koncentračný tábor. Miesto, na ktorom sa kedysi na primátoch prevádzali desivé experimenty.
Okrem iného tu miestni vedci testovali aj vplyv vojnového stresu na psychiku opíc. Počas útoku na Sochumi sa niekoľkým opiciam podarilo z výskumného zariadenia ujsť a mnohé z nich, ktoré sa na okolie adaptovali, tu žijú dodnes. Medzi miestnymi sa povráva, že v čase tohto úteku videli v okolí pobehovať aj kríženca človeka a opice.
Najväčším úspechom tohto inštitútu však bola rozhodne skupina makakov, ktorú Sovieti v 80. rokoch poslali do vesmíru. Tá sa na podiv vrátila v plnom počte, živá a zdravá. Smutné však je, že nehumánne experimenty tu prebiehajú aj dodnes. Turisti, ktorí mesto navštívia, sem dokonca aj môžu zavítať. Prvé, čo vás po príchode udrie, je zápach opičích výkalov a moču.
Ďalší úder príde pri bolestivom pohľade na zúbožené zvieratá, ktoré tu hladujú a vykazujú známky stresu a depresie. Turisti si tu môžu za pár rubľov kúpiť jedlo, ktorým môžu vyhladované primáty kŕmiť. Podľa rôznych recenzii na Trip Advisore sa však vraj neoplatí ísť ku klietkam príliš blízko, keďže opice sa budú snažiť jedlo vám vziať. A samce v okolí samičiek sú obzvlášť agresívne.
Napriek tomu, že to čo sa v Sochumi deje, je pre primáty peklo na Zemi, žiaľ sa s tým nedá nič robiť. Počas perestrojky a po páde sovietskeho zväzu sa síce mnoho vedcov vydalo morálnejšou cestou, no etické zákony tu však žiaľ neplatia v takom rozsahu, ako v Európskej únii alebo v iných moderných kútoch sveta. Inštitút dokonca nemá ani žiadnu ochranku, pretože ju nepotrebuje.
Podobné výskumy na zvieratách sú v Gruzínsku tak bežné, že sa vedci ani neobávajú útoku ochrancov zvierat.
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku