Pexels

Ako vás komáre nájdu?

Zamysleli ste sa niekedy na tým, ako je možné, že taký drobný živočích vás dokáže tak efektívne nájsť a dobiedzať až do momentu, kým ho nezabijete, alebo kým vás nepoštípe a nedobrovoľne vám odoberie vzorku vašej krvi? Komáre používajú niekoľko zmyslov, aby vás vystopovali a stali sa tak efektívnymi „lovcami“ svojej koristi. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Prvá vec je tá, že im voniame,“ vraví Clément Vinauger z Virginia Tech pre Washington Post, ktorý túto správu prináša. Tým, že ľudia či zvieratá dýchajú kyslík, tak vydychujú oxid uhličitý. Komáre sú vybavené receptormi, ktoré tento plyn dokážu ucítiť. Je to rovnaké, ako keď vy ucítite vôňu jedla a viete približne určiť, odkiaľ sa vôňa šíri. Podobne sú na tom aj komáre.

Nie je to však iba tým. Komáre majú tiež jednoduché oči, ktoré dokážu rozpoznať odtiene bielej a čiernej a hlavne pohyb. Dokážu sa tak zorientovať v priestore a zaútočiť aj na pohybujúci sa objekt. Navyše disponujú zmyslami, ktoré reagujú na teplo.

foto: Pixabay

Toto všetko sa doteraz vedelo, no nebolo známe, ako tieto zmysly spolu fungujú.

Ide o to, že sme nevedeli, ako komár dokáže skombinovať všetky tieto informácie vo svojom mozgu, aby mu to dávalo zmysel,“ povedal Vinauger pre KidsPost. Preto vedci zahájili experiment so živými komármi.

Vo vnútri uzavretej komory nechali komáre lietať, pričom im pripravovali rôzne lákadlá vo forme pachov a sledovali ich reakcie. Vytvorili tiež malé prilby pre komáre, aby mohli snímať aktivitu mozgu a sledovať ako uvažujú.

Zistili, že keď komár zacíti oxid uhličitý, jedna časť jeho mozgu začne vysielať signály do druhej zodpovedajúcej za videnie, aby sa začal ohliadať po možnej koristi. Ak nezacíti žiadny pach, nestráca čas hľadaním potravy, teda tieto zmysly spolupracujú. Komáre sa dokonca dokážu poučiť zo svojich skúseností.

pixnio.com

V ďalšom pokuse vedci zistili, že komáre dokážu rozoznať, či objekt ich záujmu spí alebo nie. Volia si preto tých, ktorí spia a to z jednoduchého dôvodu. Sú tak menej ohrození tým, že ich niekto zabije.

Komárov na Zemi žije asi 3 500 druhov, pričom na Slovensku je to asi 40 až 50 druhov. Komáre sa aj vzhľadom na globálne otepľovanie presúvajú a aj na Slovensku sa potvrdil výskyt komárov, ktoré sa pôvodne vyskytovali iba v Afrike či v Ázii.

Rozdiel medzi samcom a samicou komára nie je okom dobre viditeľný. Krv sajú však iba samičky, ktoré potrebujú bielkoviny na to, aby mohli naklásť vajíčka. Samce sa živia nektárom kvetov a neštípu. Samičky komárov najmä v Afrike prenášajú mnohé ochorenia, najmä maláriu.

Washington Post

 

Uložiť článok

Najnovšie články