Foto: Wikimedia.org

Sovietsky zväz má na svedomí rôzne čierne listy v knihách o histórii.

Kosák, kladivo a more červenej. Tieto poznávacie znaky si asi nespletiete. Vývoj krajiny aj dokonca jej životný štandard, ktorý pretrváva dodnes, značne ovplyvnili obe svetové vojny. A rozhodne nie priaznivo. Názory na spoločnosť sa začiatkom minulého storočia križovali, no s nástupom Stalinizmu sa celá zem uvrhla do tmy, ktorá trvala niekoľko ďalších desaťročí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Počas 80. rokov sa začali v Sovietskom zväze konať rôzne reformy. O mnohé z nich sa zaslúžil Michail Gorbačov, ktorý bol v roku 1985 zvolený za generálneho tajomníka. Stal sa najmocnejším mužom v krajine a pokúsil sa reformovať stagnujúcu komunistickú stranu a štátnu ekonomiku. Najznámejšou reformou sa stala perestrojka, ktorej úlohou bola prestavba sovietskeho hospodárstva.

Na konci 19. storočia bolo v Rusku len 33% mužov vzdelaných

Prokudin-Gorskii-05.jpg
Wikimedia

V roku 1897 malo len 33% mužov a 14% žien poriadne vzdelanie. Počas Ruskej revolúcie prišli školy o zodpovedné vedenie, a tak vzdelanie v krajine upadalo. Kým sa všetko vrátilo do normálu, prešli desiatky rokov. Na konci 70. rokov však už malo 99,7 % Rusov minimálne základné vzdelanie.

Rusi majú propagandu zvanú vodebautizmus

Unsplash

V Sovietskom zväze vznikla propaganda známa ako vodebautizmus, ktorej názov je odvodený od anglickej frázy „what about“, teda niečo na spôsob „čo ak“. Táto propaganda mala za úlohu zdiskreditovať ľudí, ktorí sa rozhodli kritizovať socializmus. V skutočnosti táto taktika, ktorá vznikla počas studenej vojny, nebola tak jednoduchá, ako sa môže zdať na prvý pohľad, ale zahŕňala veľmi podlé manipulatívne stratégie.

Eliminácia náboženstva prácou

Unsplash

Kým sa moci v Sovietskom zväze neujal Lenin, na území tejto krajiny sa stále používal juliánsky kalendár. V júni roku 1929 však Lenin zaviedol gregoriánsky kalendár. Dôsledkom toho boli zavedené tzv. „pracovné týždne“, ktoré mali za úlohu odstrániť náboženstvo. Pracovný kalendár mal mať okolo 50 rôznych verzií, no ten najdlhší obsahoval 30 dní práce, po ktorých nasledovalo 7 dní voľna. Toto malo občanom znemožniť pravidelné návštevy kostola, a tak eliminovať náboženstvo.

Dve tretiny Rusov narodených v roku 1923 neprežilo svoj 22. rok života

RIAN archive 61150 Great Patriotic War.jpg
Wikimedia

Muži, ktorí sa narodili v roku 1923 mali v roku 1939, teda na začiatku druhej svetovej vojny, 16 rokov. V tomto veku už však boli považovaní za boja schopných, a tak sa väčšina z nich nedožila konca druhej svetovej vojny. Tá skončila v roku 1945. Len tretine ruských mužov sa ju podarilo prežiť, a tak zároveň prekročiť 22. rok života.

Najpresnejšia mapa sveta

Mt Everest 1977 RU.jpg
Wikimedia

Studená vojna bola celá o tom, že sa svetové veľmoci predbiehali v tom, kto má väčší… gombík na spustenie jadrovej vojny. K tej našťastie nikdy nedošlo, no v jej priebehu sa neustále zbrojilo a ozbrojený konflikt mal byť neustále na spadnutie. Ľudia dostávali rôzne brožúry o tom, ako sa majú v prípade jadrovej vojny zachovať. V tom čase Sovietsky zväz vytvoril tak extrémne detailnú mapu sveta, že ju dodnes používajú aj americké vojská.

Spevácka súťaž

Určite si aj vy spomínate na úplne prvú Superstar, v ktorej mal Paľo Habera o čosi hustejšie vlasy a bulvár šepkal o vzťahu Adely a nádejného speváka Tomáša Bezdedu. Senzácia speváckej súťaže však stihla zastihnúť Rusov ešte za čias Sovietskeho zväzu. V tom čase však ľudia nemali mobilné telefóny, a tak mohli len sotva svojich favoritov podporiť zaslaním SMSky. Diváci tak zapínali svetlá v prípade, že sa im spevák páčil a v opačnom prípade ich vypínali. Miestna energetická spoločnosť zozbierané dáta posielala do televízie, aby mohli vybrať víťaza.

Sovietska doména

State Emblem of the Soviet Union
Wikimedia

Aj keď sa vám to môže zdať neuveriteľné, Sovietsky zväz vydržal tak dlho, že sa dočkal aj vlastnej domény. Toto obdobie však už skutočne netrvalo dlho o občania si webové adresy s koncovkou .su mohli užiť len 15 mesiacov. Následne, po páde Sovietskeho zväzu, bola doména zrušená.

Kolský supervrt

Кольская сверхглубокая скважина crop.jpg
Wikimedia

Kolský supervrt je najhlbším ľudským vrtom do zemského povrchu. Meria neuveriteľných 12 261 metrov, čím si vyslúžil aj zápis do Guinessovej knihy rekordov. Vedci tu chceli skúmať geológiu našej planéty a skutočne sa im to aj podarilo. Vďaka tomuto vrtu bolo zaistených viac ako 12 000 nových poznatkov o litosfére.

Vesmírne preteky

Yuri Gagarin

V rámci studenej vojny neprebiehala súťaž iba vo vývoji a počte zbraní. Veľmi podstatné boli aj vedecké úspechy. V tých sa predbiehali najmä Sovietsky zväz a Spojené štáty. To, že Rusi boli prví, kto poslal do vesmíru človeka, Jurijho Gagarina, už určite viete. Čo by vás však mohlo zaskočiť je fakt, že Rusi boli aj prví v štarte vesmírnej stanice. Práve pre ich vesmírne úspechy vznikali konšpiračné teórie o tom, že Američania neboli prví na mesiaci, ale išlo len o propagandu, ktorá bola potrebná pre vývoj studenej vojny.

Gorbačov v reklame na Pizza Hut

Zmieňovaný politický hrdina Michail Gorbačov sa pričinil o to, aby pusté Rusko pod nadvládou socializmu skončilo. Socialistický systém vystriedal korporatívny kapitalizmus. Gorbačov za svoje úspechy dostal v roku 1990 aj Nobelovu cenu za mier. A aby toho nebolo málo, objavil sa aj v reklame na Pizza Hut. Mimo toho si zahral aj v nemeckom filme Tak daleko, tak blízko!. Zisky z jeho „hereckej“ kariéry putovali ako dar pre jeho neziskovú organizáciu Gorbachev Foundation, ktorá sa zaoberá politickým a historickým prieskumom.

Pozri aj: Stála viac ako 70-tisíc ľudských životov. Vo svete končí krvavá vojna, o ktorej ste možno ani netušili

unbelievable-facts.com
Uložiť článok

Najnovšie články