Foto: Pixabay

Toto je veľmi častá téma, ktorá prichádza na pretras takmer neustále. Názory na ňu sa líšia, ako tie akademické, tak aj laické.

Koľko hodín by ste však naozaj mali stráviť v posteli? Podľa všeobecne zaužívaných štandardov by sedem až deväť hodín denne malo bohate stačiť. To je však veľká nepravda. Ako väčšina vecí, tak aj spánok závisí od konkrétneho človeka a jeho potreba je veľmi individuálna. Môžete byť typ človeka, ktorému stačí pár hodín na to, aby bol celý deň čerstvý. No zároveň môžete patriť aj ku skupine, ktorá nadáva, keď si dopraje len slabých deväť hodín. Nemecký expert na spánok Till Roenneberg, tvrdí, že spomínaných sedem až deväť hodín je optimálny čas. No treba uvážiť aj viacero faktorov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vnútorné hodiny

Každý by mal poznať svoje vnútorné hodiny. Niektorí z nás sú hneď ráno ťarbaví a spomalení. Iní sú však čerství a svieži. Väčšina ľudí má určený svoj vlastný čas, na ktorý sú zvyknutý práve vďaka skúsenosti a režimu. Pre niekoho môže byť definícia rána niekde úplne inde, ako pre vás. Niekedy môžete mať pocit, že sa v priebehu dňa cítite vyčerpane a nepoužiteľne. Za tým stoja práve vnútorné hodiny, ktoré v tomto čase nie sú zosynchronizované. Spánok však môžu ovplyvňovať aj hormóny či genetika. Pokiaľ chcete týmto problémom zabrániť, mali by ste si urobiť denný plán. Ten je následne potrebné dodržiavať. Pravidelná strava a dostatočné množstvo spánku, ktorý si doprajete vždy v rovnakom čase, vedia veľmi podstatne zavážiť.

Pexels

Vek

Sedem až deväť hodín je číslo, ktoré experti opakujú neustále. Týka sa však dospelých. Situácia je úplne iná pri deťoch a starších ľuďoch. Novonarodené deti by mali spať štrnásť až sedemnásť hodín denne. Tínedžeri do 17 rokov by tiež mali spávať aspoň osem hodín. Ideálnych by však bolo desať. Starí ľudia, ktorí dosiahli vek vyšší ako 65 rokov sú na tom celkom opačne. Spánku potrebujú omnoho menej. Aby vydržali fungovať nepretržite celý deň, vystačia si so šiestimi hodinami spánku.

Svetlo

Svetlo nevyznieva ako vec, ktorá by mohla výrazne ovplyvniť váš spánok, no pravda je, že má veľký efekt na vaše fungovanie počas dňa. Aj pokiaľ chcete ležať, ranné svetlo dáva nášmu telu signály a tie nás nútia začať reagovať a hýbať sa. To isté sa deje aj v noci. Tmavé prostredie stimuluje hormóny, ktoré nám pomáhajú uvoľniť sa a upadnúť do spánku. Pokiaľ máte pocit, že sa vám ráno zle vstáva, snažte sa po večeroch vyhýbať veľkému množstvu svetla. To zahŕňa veci, ako zatiahnuté žalúzie či to, že by ste sa nemali venovať pred spánkom svojmu smartfónu.

Pexels

Vlastný úsudok

Všetky tieto informácie sú dôležité, no najlepšie ich využijete pokiaľ zistíte, čo je najlepšie pre vás. Experti hovoria, že by sme mali na základe vlastnej skúsenosti zistiť, aké faktory nás najviac pri spánku ovplyvňujú. Na tie sa dá prísť veľmi jednoducho. Napríklad tým, že pôjdete spať za prirodzených podmienok, bez toho, aby na vás niečo vplývalo. Pomáha aj cvičenie a slnečný svit, no pokiaľ cítite, že máte so spánkom výrazné problémy, mali by ste navštíviť vášho lekára.

Pozri aj: 9 vecí, o ktorých ste netušili, no dejú sa počas toho, ako spíte

indy100.com
Uložiť článok

Najnovšie články