Slováci pritom v tomto roku dosiahli najlepší výsledok v histórii prieskumu. Priemernú sumu, ktorú si mesačne odkladajú, v tomto roku zvýšili o tri eurá. Ešte lepší boli Maďari s nárastom o päť eur, pokles zaznamenali len Srbi a Chorváti.
Na Slovensku mierne narástol počet ľudí, ktorí si nesporia nič. Na druhej strane je ale potešujúce, že počet ľudí, ktorí si sporia menej ako 20 eur, klesá. Kým pred dvomi rokmi ich bolo 20 %, v roku 2016 ich je už len 10 %. Zodpovedne sa k sporeniu stavajú mladí ľudia vo veku 15 až 29 rokov, ktorí si vedia odložiť 105 eur mesačne, čo je len o tri eurá menej ako ľudia vo veku 30 až 49 rokov.
Polovica Slovákov sporí pritom približne rovnakú sumu ako pred dvomi či tromi rokmi. Ako ďalej vyplýva z prieskumu, 17 % opýtaných sa dnes darí odkladať viac, najmä preto, že buď začali pracovať, alebo sú opäť zamestnaní. Ďalšími dôvodmi sú, že im banka alebo inštitúcia ponúkla atraktívny produkt, respektíve sa im zvýšil celkový príjem domácnosti. Tí, ktorí sporia menej, ako hlavné dôvody uvádzajú, že majú väčšie rodinné výdavky, alebo si medzitým založili rodinu. Tretím najčastejším dôvodom je, že pri rovnakom príjme majú vyššie životné náklady.
Prieskum pre sporiteľňu zrealizovala spoločnosť IMAS International. Zúčastnilo sa na ňom 500 respondentov vo veku nad 15 rokov.
[totalpoll id=“67040″]
TASR
Nahlásiť chybu v článku