Nepatrí medzi najznámejšie, možno ani najkrajšie, no je najvyšším vodopádom v Tatrách i na celom Slovensku. Kmeťov vodopád napriek tomu mnoho ľudí nepozná a bez vedomia, že môžu navštíviť slovenskú jednotku, spoznávajú v Tatrách iné miesta. Kmeťov vodopád totiž neleží na hlavných turistických trasách, ktoré každoročne navštívia masy turistov. Naopak, spokojne si spadá z najprísnejšie stráženej prírodnej rezervácie Slovenska do pekného prostredia Kôprovej doliny.
Kmeťov vodopád
80 metrov (podľa niektorých zdrojov až 90 m) vysoký Kmeťov vodopád je teda najvyšším na Slovensku. Nájdete ho v Kôprovej doline, ktorá sa nachádza na rozhraní Západných a Vysokých Tatier pod svahmi ikonického vrcholu Kriváň. Vodopád nesie meno po významnom Slovákovi Andrejovi Kmeťovi, ktorý bol súčasne kňaz, archeológ, geológ, paleontológ, historik, etnograf a v neposlednom rade botanik. Významný je najmä jeho rozsiahly herbár pozostávajúci zo 72-tisíc položiek, ktorý je uložený v Slovenskom národnom múzeu v Martine.
Kmeťov vodopád môžete navštíviť pri prechode Kôprovou dolinou a dovedie vás k nemu „slepá“ odbočka. Nad vodopád sa bežný turista nedostane. Padá totiž z doliny Nefcerka, ktorá je vďaka unikátnym zachovalým ekosystémom európskeho významu najprísnejšie stráženou prírodnou rezerváciou na Slovensku. Kmeťov vodopád je v poradí tretím, no najvyšším vodopádom na horskom potoku Nefcerka padajúcim do Kôprovej doliny.
Do Kôprovej doliny sa dostanete z Troch Studničiek alebo z Podbanského a Kmeťov vodopád nájdete za polovicou z 12 kilometrov dlhej doliny, na ktorej konci máte hneď niekoľko turistických možností. Zo záveru Kôprovej doliny môžete vystúpať do Hladkého sedla ležiaceho na štátnej hranici, odkiaľ budete mať výborný výhľad poľské plesá. Ďalšou možnosťou je pokračovať z Kôprovej doliny dolinou Hlinského potoka, ktorá vás dovedie až pod Kôprovský štít nad Veľkým Hincovým plesom, najväčším plesom Slovenska.
nasavoda.sk, sme.sk (blog Ján Serbák), slovakianguide.com
#cestujemdoma
Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.
Nahlásiť chybu v článku