Je to biorytmus, ktorý ovplyvňuje najmä to, kedy sme aktívni a bdelí a kedy zas potrebujeme odpočinok. Vedeli ste však, že biorytmus je ovplyvnený nielen spánkovým režimom, ale aj stravovaním?
Nie je jedno kedy jeme
Vedeli ste, že dôležité je nielen to, čo jeme, koľko toho zjeme, ale aj to, kedy sa najeme? Štúdia publikovaná v časopise Science informuje, že 24-hodinovým biorytmom sa riadi každá bunka v našom tele a tento biorytmus zohráva dôležitú úlohu aj pri metabolických procesoch, píše portál Medical Express. Je dôležité, aby naše vnútorné biorytmy ladili, inak to môže viesť k rôznym zdravotným komplikáciám. Napríklad, ľudia pracujúci počas noci častejšie trpia obezitou a cukrovkou, a to aj preto, lebo sa stravujú v iných časoch, ako keby pracovali počas dňa a často príjmu viac kalórií.
Jeden z autorov štúdie, Mitchell Lazar uvádza, že mozog v pravidelných intervaloch synchronizuje biorytmy v periférnych častiach tela. Ak mozog nie je schopný z nejakého dôvodu biorytmy zladiť, dochádza k metabolickým poruchám. Akú úlohu však v tomto procese zohráva prostredie, v ktorom žijeme, genetika a ako jednotlivé systémy komunikujú? To zatiaľ vedcom nie je celkom jasné.
Výskum znamená nádej pre ľudí trpiacich poruchami metabolizmu
Aby vedci mohli tento proces lepšie preskúmať, vytvorili modelovú situáciu, v rámci ktorej narúšali biorytmy myšiam. Narúšali konkrétne interný cyklus hepatocytov, buniek v pečeni, ktoré sú zodpovedné za metabolické procesy. Štúdia publikovaná v časopise Science píše, že následkom narušenia sa v krvi myší začali hromadiť triglyceridy, ktoré zvyšujú riziko vzniku cukrovky, srdcovo-cievnych ochorení a mŕtvice.
Ďalším zaujímavým zistením pre vedcov je fakt, že akonáhle došlo k narušeniu „vnútorných hodín“ hepatocytov, preprogramovali sa aj ostatné typy buniek v pečeni. Zdá sa teda, že bunky medzi sebou komunikujú na oveľa hlbšej a komplikovanejšej úrovni ako vedci doteraz predpokladali.
Vedci v štúdii dodávajú, že je dôležité vedieť, že cirkadiánne rytmy neovplyvňujú len spánok a bdenie, ale aj stravovanie. Ľudia by teda mali zvážiť nielen to, čo jedia a v akom množstve, pozor by sme si mali dávať aj na to, kedy jeme.
V súčasnosti sa vedci snažia lepšie pochopiť, ako stravovanie ovplyvňuje naše vnútorné biorytmy. Dúfajú, že sa im tak podarí nájsť kľúč k zdravšiemu stravovaniu a životnému štýlu, a to nielen pre ľudí pracujúcich počas noci. Výskum znamená nádej aj pre pacientov trpiacich obezitou, cukrovkou či inými poruchami metabolizmu.
Nahlásiť chybu v článku