Na Veľký piatok, po novom aj Piatok utrpenia Pána, si kresťania pripomínajú smrť Ježiša Krista na kríži. Podľa evanjelia bol odsúdený Pilátom na kruté ukrižovanie, ktoré sa považuje za jedno z najstrašnejších usmrtení vôbec, navyše sprevádzané brutálnym týraním. Jeho priebeh bol skutočne desivý.
V článku sa dozviete aj:
- čo hovorí evanjelium o ukrižovaní Ježiša Krista;
- ako ukrižovanie prebiehalo;
- aké brutálne týranie mu predchádzalo;
- kvôli čomu ukrižovaný človek umieral;
- akými bolesťami trpel;
- komu bol tento trest smrti určený.
Ježiš Kristus bol odsúdený na ukrižovanie
Ak patríte medzi kresťanov, určite veľmi dobre poznáte príbeh o umučení Ježiša Krista. Podľa evanjelia ho zradil Judáš, ktorý bol jedným z dvanástich apoštolov prítomným aj pri Poslednej večeri.
Ježiša poslali k Pontskému Pilátovi, ktorý, aj keď ho nedokázal usvedčiť z nijakého zločinu, napokon Ježiša kvôli nátlaku davu odsúdil na smrť ukrižovaním.
Vyzlečenie donaha, bičovanie, rezanie a lámanie kusov tela
História ukrižovania však siaha oveľa hlbšie do histórie, vysvetľuje Britannica. Zvyčajne mu predchádzalo brutálne bičovanie, ktoré je už samo o sebe krutým a mimoriadne bolestivým trestom. Obeť bola pri ňom vyzlečená donaha a bič jej udieral po chrbte či zadku, píše Live Science. Nebolo výnimkou, že človek už pri ňom prišiel o život.
Odsúdený, ktorý mal to „šťastie“ a prežil, si následne často sám niesol kríž či jeho časť na chrbte na miesto ukrižovania. Čo sa týka Ježiša Krista, pomáhal mu Šimon Cyrenejský, na ktorého cestou narazili, spomína sa v evanjeliu. Niektoré obete prišli dokonca pred ukrižovaním o časť svojho tela, napríklad o jazyk, čím sa stala táto praktika ešte brutálnejšou. Alebo ako to poznáme ako zo svätého písma, niektorým lámali po smrti kosti.
Klince cez zápästia a obrovská bolesť
Ukrižovaného pribili o kríž dlhými klincami cez zápästia. Klince mu preťali stredný nerv, čo spôsobovalo brutálne muky. Ramená sa obeti ukrižovania vykĺbili a samotné ruky natiahli. Nad jej hlavu umiestnili meno a zločin, ktorý spáchala. V prípade Ježiša Krista tam stálo: „Ježiš Nazaretský, kráľ židovský“.
Prvé zmienky o ukrižovaní siahajú do ďalekej minulosti ešte pred Ježišom Kristom. Ako uvádza Live Science, v staroveku si týmto spôsobom smrti prešli tisíce ľudí a zaraďovalo sa medzi najbrutálnejší a mimoriadne hanebný spôsob smrti.
S ukrižovaním začali ešte Asýrčania a Babylončania a prebrali ho aj Peržania. Pôvodne sa obete nepribíjali na kríže, ako to poznáme z evanjelia. S tým začali až Rimania. Keďže išlo o potupnú smrť, bola udeľovaná otrokom či nepriateľom Ríma, za ktorého sa považoval aj Ježiš Kristus.
Nahlásiť chybu v článku