Foto: Pixabay

Teplota mora prudko klesá. Vedci prišli na zistenie, ktoré nepoteší nikoho z nás.

Globálne otepľovanie je tu. Nie je to vec nejakej šialene vzdialenej budúcnosti, ktorej sa nedožijú ani naše prapravnúčatá. Je to nezvratný proces, ktorý sa pravdepodobne dotkne každého z nás. Väčšina vedcov ho neodmieta. Práve naopak. Dvíhajú varovný prst, upozorňujúc na čoraz stupňujúcu sa frekvenciu záplav, zemetrasení či iných abnormalít. No najnovšie zistenie ich nepotešilo. Voda v moriach a oceánoch bola kedysi oveľa chladnejšia, než si mysleli. A to je teda poriadny dôvod na obavu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Niektorí ľudia sa paradoxne tešia aj z takejto nepríjemnej správy. Oteplila sa nám voda? Veď to je super, budeme sa môcť kúpať v mori aj v neštandardných mesiacoch. Avšak toto je veľmi jednostranný a úzkoprofilový pohľad na vec. To, že sa voda v mori rapídne otepľuje, je pre našu planétu hotová katastrofa.

Naša planéta stojí na pokraji globálnych klimatických zmien, ktoré sa nedajú vytrvalo ignorovať.  Vedci v nedávnej štúdii zistili, že v dlhodobých meraniach teploty oceánskej vody došlo k závažným pochybeniam. A tie naozaj stoja za našu pozornosť.

Štúdia, ktorá ukazuje závažnosť klimatických zmien


Doposiaľ sa predpokladalo, že teplota hlbinnej vody v oceánoch či teplota oceánskej vody pri póloch, bola pred 100 miliónmi rokov o 15 ºC teplejšia než v súčasnosti. Potom sa pomaly začala ochladzovať. Avšak nová štúdia ukázala, že voda vtedy bola oveľa chladnejšia. Čo to pre nás znamená? Že ku globálnemu otepľovaniu dochádza oveľa rýchlejšie, než si vedci mysleli.

Mnohí možno nevidia význam toho, prečo by sme sa mali zaoberať tak dávnou minulosťou. Čo bolo pred 100 miliónmi rokov by nás nemuselo zaujímať. Alebo je to naopak? Profesor Anders Meibom, vedúci laboratória EPFL pre biologickú geochémiu v Lausanne však vysvetľuje, prečo aj tento dlhý časový úsek stojí za našu pozornosť. „Oceány pokrývajú  až 70% našej planéty a zohrávajú kľúčovú úlohu v klimatických podmienkach Zeme. Pochopenie toho, do akej miery sa menila ich teplota počas geologického času Zeme je kľúčové. Pomôže nám lepšie pochopiť to, čo sa deje a tak správne predpovedať dôsledky súčasnej klimatickej zmeny na našej planéte.“

Drobné pochybenie vo výpočtoch môže mať v skutočnosti globálne výsledky

Benthic foraminifera.jpg
Public Domain, Link

Ako došlo k tak závažnej chybe vo výpočtoch? Vedci doposiaľ pri stanovovaní teplotných hodnôt z paleontologického hľadiska vychádzali z pozorovaní fosílii dierkavcov, mikroskopických morských živočíchov, ktoré žijú na dne mora. Foraminifery majú však jednu špecifickú vlastnosť. Ich príjem kyslíka závisí od teploty vody. Práve pri ich analýze vedci predpokladali, že voda vo fosílnych moriach klesla za posledných 100 miliónov rokov o 15 stupňov. Vedci však v najnovšej štúdii zistili, že množstvo izotopov kyslíka v týchto fosíliách nemusí byť konštantné. A práve to mení celý pohľad na vec.

Možno práve táto správa konečne nakopne ľudí, aby konečne začali brať tieto informácie vážne. A to skôr, než bude na akékoľvek opatrenia neskoro.

Pozri aj: Plastové more: Šokujúce zábery ukazujú ako fľaše, vrecká a odpadky dusia naše oceány

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články