Foto: Unsplash / TASR

V Severnej Kórei sa opäť svetové vedecké objavy a úspechy pripisujú Kim Čong-unovi.

Do Severnej Kórei dorazila pandémia koronavírusu, teda aspoň podľa oficiálnych zdrojov, len nedávno. Choroba je tam opisovaná ako horúčka, pričom vládca Kim Čong-un je opäť opisovaný ako záchranca celého národa. Najnovšie sa v najuzavretejšej krajine sveta šíria správy o tom, že vakcínu vymyslel Kim a v skutočnosti ide o elixír lásky. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V dobe, kedy sa celý svet trápil s pandémiou koronavírusu, hlásila Severná Kórea minimálny, až nulový počet prípadov. Koronakríza prišla do najuzavretejšieho štátu sveta s oneskorením, pričom obyvateľov zasiahla v naozaj veľkej miere.

Vakcína je milosrdný dar od vládcu

Po vážnom prepuknutí variantu omikron musela Kimova vláda začať okamžite riešiť situáciu. Vakcíny proti ochoreniu doviezli z Číny, pričom ich príchod do hlavného mesta, Pchjongjangu, sa konal za prítomnosti vládnej elity a veľkého sprievodu.

Foto: TASR/AP

Ako je však v Severnej Kórei zvykom, aj v tomto prípade ide vonkajší svet úplne mimo diania, píše portál Unilad. Miesto poďakovania vedcom a uznania vedeckého pokroku, sa ľudia dozvedeli len to, že vakcína je v skutočnosti milosrdný dar od Kim Čong-una.

Nesmrteľný elixír lásky

Podávanie vakcíny sa však nekoná naprieč krajinou ani podľa zamorených území. Očkovanie dostávajú hlavne vojaci, ktorí strážia hraničné územie a pracovníci, ktorí v súčasnosti stavajú najdôležitejšie projekty v hlavnom meste. Keďže so Severnou Kóreu je silne spätá aj propaganda, udalosť ako očkovanie, samozrejme, nemohlo prebehnúť bez akéhokoľvek upravenia informácii.

Podľa anonymného zdroja, ktorý cituje Unilad, sú očkovaní primárne len vojaci, pričom fotky sú zneužívané na propagandu o tom, ako celý národ dostáva vakcíny. Zdôrazňujú, že hraničné stráže sú pre bezpečnosť krajiny najdôležitejšie, preto dostávajú „nesmrteľný elixír lásky“ ako milodar od vládcu ako prví.

Foto: Unsplash

Pokiaľ ide o potvrdené prípady od začiatku epidémie, čísla v krajine sú nejasné. Podľa programu 38 North, ktorý je zameraný na poskytovanie najlepšej možnej analýzy udalostí v Severnej Kórei, bolo hlásených len niekoľko prípadov, pričom zvyšok sa pripisuje neidentifikovanej „horúčke“. Analýza 38 North však uvádza, že približne 3,1 milióna ľudí v krajine trpelo „horúčkou“, z ktorých 69 zomrelo.

Uložiť článok

Najnovšie články