Pôvodný zámer bolo vybudovať mesto pre 500-tisíc obyvateľov, ktorí by tu našli svoje bývanie. Tento zámer ale nevyšiel a v súčasnosti v Kilambe žije asi iba 80-tisíc obyvateľov. Mesto sa nachádza asi 30 kilometrov od hlavného mesta Luanda. Kilamba bola postavená v podstate od nuly na mieste, kde nič nebolo.
Na svete sa nenájde veľa miest, ktoré by sa mohli popýšiť tým, že boli postavené v tomto tisícročí. Najväčšiu skúsenosť s takýmito mestami má asi Čína. A aj preto sa Angola rozhodla, že projekt výstavby Kilamby zverí do rúk práve tejto krajine. Faktúra za mesto dosiahla sumu tri miliardy eur. Ak by ste sa divili, ako si tento africký štát mohol dovoliť investovať toľko peňazí, vedzte, že za tie Číne zaplatili výmenou za ropu, ktorej sa tu nachádzajú veľké náleziská.
V Kilambe sa nachádza 750 bytových apartmánov, niektoré vysoké až 13. poschodí, ale aj viac ako 100 obchodných priestorov, 17 škôl a 24 denných centier. Väčšina priestorov ale zíva prázdnotou. Prečo je to tak? V Angole sa nenachádza dostatok strednej triedy, ktorá by si mohla dovoliť sa sem presťahovať.
V Angole sa nachádzajú najmä chudobní ľudia, alebo potom veľmi bohatí, ktorí o bývanie v panelákoch a v meste, kde v podstate nič nie je, neprejavujú záujem. Avšak situácia sa mení aj v Angole a stredná trieda obyvateľstva sa pomaly, ale isto vytvára. Vláda navyše znížila ceny bytov, a tak sa toto mesto začína konečne postupne zapĺňať.
Zatiaľ sa ale pozrite ako to vo farebnej Kilambe a meste duchov zároveň, vyzerá:
Pozri aj: Kedysi prosperujúci rezort, dnes mesto duchov. Pozrite sa na cyperské mesto, ktoré zastalo v čase
startitup.sk
Nahlásiť chybu v článku