Ilustračná fotografia, Foto: SITA

Napriek tomu ide paradoxne o pozitívnu správu. Za posledné roky sa počet zvierat s kožným ochorením znížil o 15 %.

Gigant v oblasti rýchleho občerstvenia priznal, že tretina kurčiat používaných v pokrmoch KFC trpí bolestivými kožnými zápalmi, ktoré zvieratám často znemožňujú chôdzu. Paradoxne ide o pozitívnu správu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Viac ako tretina hydiny trpí na dodávateľských farmách v Spojenom kráľovstve a Írsku bolestivými kožnými zápalmi, ktorá v závažných prípadoch znemožňuje zvieratám pohyb. Informuje o tom britský denník The Guardian vychádzajúc z výročnej správy programu KFC s názvom Chicken Welfare.

Paradoxne však ide v podstate o pozitívnu správu. KFC je odborníkmi aj aktivistami v oblasti ochrany zvierat oceňovaný za pravidelné zverejňovanie presných štatistík o stave chovu a procese spracovania hydinového mäsa. V rámci projektu Chicken Welfare sa navyše KFC snaží svoje podnikanie čo najviac priblížiť k hodnotám spravodlivého a humánneho chovu.

Ilustračná fotografia, Foto: SITA

Kožných ochorení je o 15 % menej

Najnovšia správa KFC ukazuje pokles bolestivých kožných problémov na farmách svojich dodávateľov v Spojenom kráľovstve a v Írsku z 50 % na 35 % v priebehu štyroch rokov. U hlavných dodávateľov sa pritom kožné problémy aktuálne vyskytujú pri menej ako 15 % zvierat. V konečnom dôsledku tak ide o výsledok pozitívneho trendu zlepšovania podmienok chovanej hydiny.

Kožné zápaly v oblasti nôh sa u hydiny objavujú najmä v dôsledku nedostatku priestoru v chovných zariadeniach. Čím väčšia hustota vtákov, tým horšia ventilácia, menej pohybu a väčšie riziko výskytu ochorenia. KFC podľa The Guardian svojim dodávateľom v Spojenom kráľovstve poskytla možnosti poradenstva a pomoc pri riešení tohto problému.

Ilustračná fotografia, Foto: SITA

Úmrtnosť je stále vyššia

Správa tiež uvádza, že jedno z 10 kurčiat na britských farmár, ktoré sú dodávateľmi KFC, trpí popáleninami spôsobenými amoniakom z výkalov ostatných vtákov. KFC tiež priznáva úmrtnosť na farmách v hodnote 4 %. The Guardian pripomína, že v priemere britské hydinové farmy dosahujú úmrtnosť na 2-3 %. Problémom u KFC je najmä chov rýchlo rastúcich plemien náchylnejších na rôzne ochorenia.

KFC kontroluje farmy svojich dodávateľov každých 15 mesiacov, správu o programe Chicken Welfare zverejňuje každoročne. Pravidlá a štandardy Chicken Welfare dodržujú aj slovenské pobočky s rýchlym občerstvením. Ako sa uvádza na stránke KFC, mäso pochádza z miestnych overených zdrojov, pričom sú na prvom mieste kvalita a čerstvosť.

Uložiť článok

Najnovšie články