Foto: NASA's Scientific Visualization Studio

Čím sme starší, tým čas beží rýchlejšie. To sa dá ľahko vysvetliť jeho relativitou.

Skutočne však ide len o zdanie, pretože dni na Zemi sa neustále predlžujú. To je zapríčinené tým, aký silný efekt má Mesiac na rotáciu našej planéty. Možno vás táto správa potešila, možno nie, no v každom prípade si nemusíte prestavovať svoj budík. Vedci totiž zistili, že zmieňovaných 18 hodín mal deň na Zemi pred 1,4 miliardami rokov. Je to teda naozaj pomalý proces.

Článok pokračuje pod videom ↓

Z toho vychádza, že každý rok dostaneme do daru zanedbateľných 0,00001542857 sekundy dňa navyše. Dôvodom je to, že Mesiac sa od nás neustále vzďaľuje, i keď tiež naozaj zanedbateľným tempom. „Čím je Mesiac ďalej, tým pomalšie rotuje naša Zem. Je to podobný jav, ako keď krasokorčuliar ukončuje piruetu,“ vysvetľuje Stephen Meyers z univerzity vo Wisconsine.

#earth #moon

Tím vedcov využil postup známy ako astrochronológia. Ide o prepojenie geologických záznamov s astronomickou teóriou, aby sme mohli rekonštruovať históriu Zeme a našej slnečnej sústavy. Presnejšie ide o využitie Milankovičovych cyklov. To sú opakujúce sa systematické zmeny v príjme slnečného žiarenia, spôsobené výkyvmi v obehu Zeme okolo Slnka. Práve tieto zmeny môžu ovplyvňovať naše podnebie. Tu hovoríme napríklad o globálnom otepľovaní alebo zaľadňovaní.

solar system

Vďaka astrochronológii môžu vedci študovať históriu klimatických podmienok na Zemi a dokonca aj ich súvis s ostatnými telesami v slnečnej sústave. Vedci môžu určiť, nakoľko sa slnečná sústava zmenila, na základe geologických záznamov. Istá teória hovorí o chaotickej slnečnej sústave. Tá tvrdí, že objekty sa tu nepohybujú tak symetricky ako sa zdá, no ich trajektória je čoraz viac chaotická. Minulý rok bola publikovaná štúdia o tom, že Zem a Mars prišli do kontaktu, čo dokazujú vrstvy sedimentov v skalnatých formáciách v americkom štáte Colorado.

Colorado

V súčasnosti sa Mesiac každý rok vzdiali od Zeme o 3,82 centimetra. Keby sa však o túto vzdialenosť odďaľoval po dobu 1,4 miliardy rokov, v minulosti by bol tak blízko, že by ho strhla gravitácia Zeme. Vedcom sa však podarilo popasovať aj s touto nezrovnalosťou. Prišli na to, že vzdialenosť, o ktorú sa mesiac pohybuje od nás preč, neustále rastie.

V súčasnosti to však pre nás nepredstavuje žiadnu hrozbu. V budúcnosti chcú vedci využiť astrochronológiu, aby mohli odhaliť ešte viac z histórie slnečnej sústavy.

Pozri aj: Teoretický fyzik zodpovedal otázku, kde sú všetci mimozemšťania. Jeho záver je desivý a dúfame, že sa mýli

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články