Ilustračná foto: Pexels

Ministerstvo ozrejmilo, že horúčku je potrebné znižovať, ak je teplota vyššia ako 38,5 stupňa Celzia.

Dospelí by mali navštíviť lekára, ak horúčka trvá dlhšie ako tri dni a trpia poruchou imunity alebo je horúčka vyššia ako 38,5 stupňa Celzia a patria medzi starších pacientov, tehotné ženy, pacientov s ochorením srdca, ciev a pľúc či pacientov s epilepsiou alebo demenciou. Ministerstvo zdravotníctva SR na to poukázalo na sociálnej sieti.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pohotovosť by mali ľudia podľa neho vyhľadať v prípade horúčky nad 40 stupňov Celzia alebo ak sa objavia ťažkosti s dýchaním, modré pery, stuhnutá šija či halucinácie, zmätenosť, otupenosť a kŕče. Rovnako v prípade výsevu, akútnej bolesti brucha či hlavy alebo silného vracania a hnačky.

Horúčku netreba vždy znižovať

Ministerstvo ozrejmilo, že horúčku je potrebné znižovať, ak je teplota vyššia ako 38,5 stupňa Celzia alebo ak pacient cíti výrazné nepohodlie a bolesť. Použiť môžu lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofénu alebo kyseliny acetylsalycilovej. „Ak vám teplota neklesne ani po štyroch hodinách od podania lieku, nezvyšujte dávku. Užite liek s iným liečivom. Informujte sa u svojho lekára/lekárnika, aký iný liek môžete užiť,“ podotkol rezort.

Upozornil, že pri užívaní liekov sa nemajú skracovať intervaly medzi dávkami ani prekračovať maximálna denná dávka. Lieky by sa takisto nemali užívať dlhšie, ako je odporúčané.

Uložiť článok

Najnovšie články