Úderné beaty a tance z ulice ovládnu v piatok 2. septembra parket KC Dunaj.

Na žúre Flying shoes budú hrať hip-hop, trap, RnB, funk a ďalšie príbuzné žánre DJi Dalyb, Mercy a Fancy. Počas noci sa predstaví niekoľko domácich tanečných crews, ktoré ponúknu pestrú paletu štýlov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Párty Flying shoes v septembri prinesie nielen tanečné beaty, ale aj ukážku rôznych tanečných štýlov v podaní viacerých crews. Aká atmosféra vládne na takýchto akciách?

Monika Prikkelová (choreografka): Keď sú v klube tanečníci, vládne tam vždy dobrá atmosféra. Tanečníci sa totiž chodia do klubu zabaviť najmä tancom, teda vyhľadávajú kvalitnú hudbu, na ktorú sa dá tancovať. A ako spoznáte, že sa im páči pesnička, ktorú práve pustil DJ? Pokrčia tvár do grimasy a povedia fuuu. A začnú sa okamžite hýbať. A keď tancujú, tak so všetkým, čo k tomu patrí. Držia sa pri sebe, aby si vytvorili dobrú energiu a navzájom sa tak zabavili. A keď majú v klube ešte aj vystúpenie, tak to rozbalia dvakrát. Raz ohlásene a druhýkrát na parkete už „inkognito”.

Inšpiruje to aj bežných návštevníkov vyskúšať si tieto tanečné štýly?

M. P.: Ja mám takú skúsenosť, že sa im to páči. Sama som získala zopár žiakov tak, že sme vystupovali v klube a potom prišlo za nami pár ľudí, vymenili sme si kontakty a dodnes chodia na moje tanečné lekcie. A tí, ktorí nechcú byť tanečníkmi, nám často prídu povedať, že sa im to veľmi páčilo a prijali by si v druhom živote tancovať. Negatívne ohlasy máme málokedy, jedine si občas myslia, že sme pod vplyvom drog alebo ich predávame, keď sa tak hýbeme. To je tá úsmevná časť.

Každá z crews nám ukáže niečo iné. Keďže ich poznáš, vedela by si každú z nich v skratke opísať?

M. P.: Na tejto edícii sa vám predstavia crews, ktoré vznikli prirodzene – spojila ich vášeň k určitému tanečnému štýlu. Skupinu D’Afrogang založila a vedie Denisa Mrvová, ktorá sa jedného dňa zamilovala do afra. Moderným africkým tancom sa u nás nevenoval nikto, tak za tým musela vycestovať. Pri pojme africké tance si väčšina ľudí vybaví domorodé tanečnice v slamených sukniach. Denisa sa však venuje moderným africkým tancom, ako je Kuduro, Coupe Decalè, Azonto alebo Afro House. Tie tancujú mladí ľudia v kluboch v Afrike. Minulý rok bola vo viacerých afrických štátoch, kde dokonca učila a vytvorila choreografiu do klipu známej africkej hudobnej skupiny Sauti Sol. Pravidelne učí vo Viedni a v Bratislave, kde si našla spriaznené duše, s ktorými tvoria D’Afrogang. Keď sa dá, cestujú spolu, učia sa nové pohyby a vytvárajú spolupráce so zahraničnými tanečníkmi.

A čo Otec Mirec, ktorý bude aj hypemanom večera?

M. P.: Ten okrem svojho kreatívneho jazyka predvedie aj rýchle nohy. Chicago Footwork, ktorý predvedie, sa vyznačuje rýchlymi pohybmi nôh do hudby, ktorá má 160-180 bpm. tomuto štýlu sa u nás a v Česku venuje menej ako desať ľudí. Z času na čas tento štýl učí v Bratislave, ale na svojich stálych followerov ešte čaká.

Na parkete to rozbalia aj diečatá z Badd Fyah.

Toto dancehallové trio – Beshiu, Veronnie a Michelle Bambaii – sa už rozrástlo o svoju Young Badd Fyah zložku, ktorej súčasťou sú ich študentky z Bratislavy a Prahy. Baby prepadli dancehallu už pred niekoľkými rokmi a rozhodli sa ísť priamo na Jamajku, odkiaľ tento tanec pochádza. Tento rok bude tretí v poradí, kedy tam strávia mesiac učením sa nových tanečných krokov, ale aj jazyka, kultúry a všetkého, čo ovplyvňuje tanec. Majú pravidelné tanečné lekcie v Bratislave a Prahe, vystupujú s dancehallovými artistami na festivaloch po Európe a natočili zopár klipov s jamajskými umelcami priamo na Jamajke.

A čo crew Moving Souls, ktorá sa príde na začiatku septembra tiež predviesť do KC Dunaj?

M. P.: To je skupina Viki Kozákovej známej z tanečnej show Move Up. Vika je vyštudovaná tanečnica a tanečná pedagogička, na rozdiel od ostatných crews, ktoré majú základ v pouličnom freestylovom tanci. So skupinou Moving Souls sa venujú technickým tancom, ako contemporary, scénicky a jazzový tanec. Pracujú s emóciami, ktoré každodenne sprevádzajú človeka. V tomto zložení vyhrali na súťažiach 15 prvých miest, z čoho najväčší úspech je určite získanie titulu absolútneho víťaza na Emco Taneční skupina roku 2015, vďaka čomu sa dostali do New Yorku a mohli svoju tvorbu prezentovať pred miestnym publikom.

flying-shoes

Niektoré z týchto crews fungujú relatívne krátko – dva či tri roky. Ako to vlastne vyzerá so slovenskou tanečnou scénou a o aké štýly je v poslednom období najväčší záujem?

M. P.: Áno, tieto crews pod týmito menami fungujú len relatívne krátko, i keď tri roky už nie je podľa mňa až tak málo na slovenské pomery na tanečnej scéne. Tým chcem povedať, že ich zakladatelia sa venujú tancu oveľa dlhšie, než existuje názov ich skupiny. Prípadne sa transformovali z jednej skupiny na inú, preto sa zdá, že sú na trhu noví. A o čo je záujem? Ťažká otázka, ale svoje miesto si momentálne našli minoritné štýly, ktorým sa venujú práve tieto skupiny, ktoré uvidíte tancovať afro, dancehall, alebo potom ďalšie štýly ako waacking či vogue. Na Slovensku je ale stále relatívne veľký dopyt po hip-hope. Všeobecne však veľmi cítiť pokles záujmu o tanec ako taký, napríklad v porovnaní s rokom 2006. Dnes je modernejšie behať a chodiť do fitka. Na druhej strane tanec tu podľa mňa bude mať vždy svoje miesto, lebo slovenské publikum si zvyklo na tanečníkov. Okrem toho pre mnohých ľudí je to príjemná forma relaxu po práci.

Viac info nájdete tu.

TS Kulturmarket

Uložiť článok

Najnovšie články