Tretie výročie vojny na Ukrajine prinieslo reakcie lídrov viacerých krajín. Nezaostávali ani prezidenti Slovenska a Fínska a ani premiér Českej republiky. Hoci všetci traja hovorili o vojne, ich odkaz bol diametrálne odlišný. Kým jeden apeloval na diplomaciu, ďalší jasne pomenoval agresora a podporil Ukrajinu v jej boji.
Slovenský prezident Peter Pellegrini zvolil zmierlivý tón a sústredil sa na potrebu mieru. Vo svojom facebookovom statuse sa vyhol jednoznačnému pomenovaniu agresora.
„Už tri roky trvá vojna na Ukrajine, ktorá priniesla veľa nešťastia, obetí a zničenej krajiny. Svetové spoločenstvo a lídri stoja pred zásadnou úlohou, ako ukončiť toto ľudské utrpenie a nastoliť udržateľný mier akceptovaný všetkými zainteresovanými stranami. Verím, že diplomatické úsilie a dialóg, ktorý sa začal na medzinárodnej scéne, prinesú ukončenie vojny a nastolenie udržateľného mieru.“ Pellegrini sa v statuse vyhol slovám ako „Rusko“ či „agresia“ a namiesto toho apeloval na diplomatické riešenie konfliktu.
Fínsky prezident Stubb: Sláva Ukrajine!
Oveľa jasnejší postoj zaujal fínsky prezident Alexander Stubb, ktorý vo svojom vyjadrení priamo pomenoval vinníka vojny.
„Už sú to tri roky, čo Rusko začalo svoju nezákonnú inváznu vojnu na Ukrajine. Dnes stojíme za Ukrajincami v Kyjeve. Nikdy nezabudneme. Sláva Ukrajine!“ Stubb tak jednoznačne vyjadril podporu Ukrajine a rázne odsúdil ruskú agresiu. Jeho vyjadrenie je emocionálne a zdôrazňuje solidaritu s napadnutou krajinou.
Fiala: Ak padne Ukrajina, hrozba sa priblíži k nám
Najkomplexnejší pohľad na situáciu predstavil český premér Petr Fiala. Vo svojom vyhlásení nielenže označil Rusko za agresora, ale zdôraznil aj širšie dôsledky vojny.
„Dnes sú to tri roky od momentu, keď ruská armáda prekročila hranice slobodnej Ukrajiny. Tri roky od chvíle, keď sa svet stal svedkom brutálnej agresie a nespravodlivého útoku na suverénny štát. Ak padne Ukrajina, budú hranice tohto konfliktu o krok bližšie k našim domovom.“ Fiala vo svojom prejave poukázal na to, že podpora Ukrajiny nie je len otázkou solidarity, ale aj bezpečnosti celej Európy.
Diametrálny rozdiel v postojoch
Keď si ľudia porovnali tieto tri vyjadrenia, okamžite si všimli obrovský rozdiel. Kým Fiala a Stubb otvorene pomenovali agresora a vyjadrili jednoznačnú podporu Ukrajine, Pellegrini sa držal neutrálnej rétoriky bez priameho odsúdenia Ruska. Práve táto odlišnosť neušla satirickej stránke Zomri, kde sa ľudia v komentároch hneď začali k zverejneným statusom vyjadrovať.
„Myslím si, že sa nechcem nas*ať ani voliča koalície, ani voliča opozície. Zároveň som presvedčený, že nechcem nas*ať ani Rusko, ani Ukrajinu, ani EU. Ďakujem za pozornosť.“ napísal jeden fanúšik na účet nášho prezidenta.
Každé z týchto vyjadrení odzrkadľuje politický postoj krajiny, ktorú prezident reprezentuje. Zatiaľ čo Česká republika a Fínsko stoja pevne za Ukrajinou, Slovensko pod vedením Pellegriniho volí zmierlivejší tón.
Nahlásiť chybu v článku