Pred cestou do zahraničia je vždy potrebné riešiť veľké množstvo vecí. Popri prípravách, plánovaní a balení však mnohí často zabúdame na veci, na ktoré sa zabúdať rozhodne neoplatí. Môžu vám totiž ušetriť množstvo peňazí, času ale i zdravie. Na čo treba myslieť a rozhodne nepodceniť pred a počas dovolenky za hranicami Slovenska? Tieto rady vám určite pomôžu.
„Nízkonákladové letiská“
Ak do zahraničia cestujete „na vlastnú päsť“, teda bez cestovnej kancelárie, určite ste sa potešili nízkym cenám leteniek. Často to však má jeden nepríjemný háčik, na ktorý netreba zabúdať a ktorý vie poriadne skomplikovať logistiku celého výletu. Nízkonákladové letecké spoločnosti si totiž často pre svoje lety vyberajú vzdialenejšie, akési „prímestské“, letiská, ktoré sa od centra mesta nachádzajú aj niekoľko desiatok kilometrov.
Navyše nízkonákladové lety lietajú spravidla raz za deň, často v neskorých večerných hodinách. V konečnom dôsledku sa tak možno, i uprostred noci, ocitnete na letisku, vzdialenom od vašej destinácie pokojne i viac ako 50 km. A čo potom? Dopredu si naštudujte svoje možnosti, prekontrolujte vzdialenosť letiska od ubytovania a príchod do vašej destinácie. Rozhodne nechcete v letiskovej hale trčať až do ďalšieho dňa.
Poistenie
Poistiť sa pri ceste do zahraničia? Zdravotné poistenie, hmotné poistenie, poistenie batožiny… A je to vlastne potrebné? Neplatí náhodou vaše poistenie aj v zahraničí, teda minimálne v krajinách Eurozóny? Možno ani sami neviete, čo presne vaše poistenie, ktoré vám ešte pred rokmi uzatvárali rodičia, pokrýva.
S Európskym preukazom zdravotného poistenia máte zaistenú nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť v celej Európskej únii a niekoľkých ďalších európskych krajinách. Ak ste poistení v Dôvere, máte navyše šancu získať zaujímavé zľavy na cestovné poistenie či poistenie do hôr, vďaka ktorým si nepríjemné zážitky z dovolenky v zahraničí neprinesiete.
Voda & jedlo
Každý skúsenejší cestovateľ vám poradí, aby ste si počas dovolenky i v bežných turistických destináciách, dávali najväčší pozor na pouličné jedlo a vodu, ktorú pijete. To posledné čo chcete, je prežiť letnú dovolenku so žalúdočnými problémami. Pozorne sledujte servírovanie pouličného občerstvenia, vyhýbajte sa ovociu, ktoré sa nedá ošúpať, zabudnite na ľad v nápojoch a pre absolútnu pohodu radšej pite iba balenú vodu.
Na Slovensku sme si síce zvykli na luxus pitnej vody úplne všade, dokonca i pri splachovaní, no aj v európskych krajinách, nehovoriac o iných kontinentoch, je to často celkom inak. Rozhodne sa hneď po príchode do vášho ubytovania informujte o tom, či je miestna voda pitná a neškodná.
Kde sa ubytovať?
Znovu hovoríme o dovolenke, ktorú riešite na vlastnú päsť, čo má (podľa nášho názoru) v konečnom dôsledku oveľa viac výhod, ako služby cestovných kancelárií. Kde sa však ubytovať? Pravidlo je jednoduché. Čím ďalej od centra, tým lacnejšie ubytovanie. Treba si však uvedomiť, že v podstate vôbec neušetríte, a to na ničom. Na dovolenke sa i tak budete pohybovať po centre mesta, mestských plážach a podobne.
Ak sa ubytujete lacno na okraji mesta, môžete to byť pre vás, v konečnom dôsledku, poriadnou záťažou. Na dopravu do centra mesta hromadnou dopravou alebo taxíkom totiž neminiete málo. Ak sa rozhodnete ísť pešo ušetríte, no prídete o kopu energie a času. Ideálna je teda zlatá stredná cesta. Ubytovanie na okraji centra, poprípade pár desiatok-stoviek metrov od pláže.
Očkovanie
Očkovanie pri cestovaní do zahraničia má priaznivcov i odporcov. Samozrejme, že do Chorvátska, Grécka či Talianska vám žiadne netreba.
Ak však cestujete do exotickejších kútov našej planéty, potom vám väčšina odborníkov určite očkovanie odporučí. Najväčšími rizikami sú najmä žltá zimnica (Južná Amerika, Afrika), žltačka typu A aj B (celý svet), brušný týfus, malária či dokonca besnota.
Rozprávajte sa
Mnoho ľudí si pred cestou do zahraničia pripravuje súkromné itineráre s programom a plánom miest, ktoré počas dovolenky navštívia. Od toho vás rozhodne odhovárať nebudeme. Našou poslednou radou však je, že do zahraničia netreba chodiť len s otvorenými očami, ale i ústami. Spýtajte sa domácich, čo vidieť, nech vám prezradia miesta, kde nie sú masy turistov. Prezradiť vám môžu „tajné“ zaujímavé miesta, ktoré poznajú len domáci, poprípade vám poradia, kedy a ako navštíviť najznámejšie pamiatky danej destinácie, tak aby ste si to naplno užili.
Tento článok vznikol v spolupráci s poisťovňou Dôvera.
Nahlásiť chybu v článku