Ako však uvádza portál Amusing Planet, sú aj miestom, kde nájdete veľké množstvo vesmírneho odpadu. Nie je to však skládka a ak sa sem vyberiete, radšej si dávajte pozor na hlavu.
Pokojný život narúšaný úlomkami
Pohorie Altai nachádzajúce sa v Ázii je rajom pre milovníkov hôr. Nájdete tu množstvo priezračných jazier, lesy plné ihličňanov a vrcholky hôr pokryté snehom. Natrafíte tu len na málo ľudí, oblasť je totiž riedko obývaná a žijú tu väčšinou len domorodci.
Mnohí by mohli domorodcom ich pokojné životy závidieť, nikam sa totiž neženú, chovajú včely, pestujú strukoviny a dozerajú na svoj dobytok. Len z času na čas idylku naruší kus rakety, ktorý im preletí nad hlavami a dopadne niekde neďaleko.
Pohorie Altai totiž leží priamo pod jednou z najrušnejších ciest zo Zeme do vesmíru, tzv. Baikonur Cosmodrome. Zakaždým, keď sa zo Zeme zdvihne raketa, oblohou lietajú prázdne palivové nádrže či iné časti a úlomky rakiet. Žiaľ, nie je ničím výnimočným, ak letiaci úlomok trafí dom a zničí ho alebo zabije pasúci sa dobytok. Neraz musí dokonca zasiahnuť aj ruská vesmírna agentúra a vážne škody, ktoré boli napáchané, musí vynahradiť. A škôd nie je málo, keďže Baikonur Cosmodrome funguje približne od roku 1950 a odhaduje sa, že za tie roky dopadlo na Zem až 2 500 ton úlomkov z rakiet.
Odškodné
Miestni obyvatelia dostanú 24 hodín pred štartom rakety varovanie, aby sa ukryli do bezpečia. Väčšina úlomkov dopadne priamo pod odletovú dráhu, niektoré sa však odklonia a sú nájdené po okolí. Napríklad, v roku 2008 sa z rakety uvoľnil tri metre dlhý kus železa a dopadol uprostred dediny, pričom len tesne minul obývaný dom.
Obyvateľov, pochopiteľne, vážne ohrozujú aj neúspešné štarty. V roku 2011 dopadla na Zem raketa bez posádky Soyuz -U. Niekoľko minút po štarte došlo k poruche, následkom čoho sa raketa roztrieštila o pohorie a explózia plnej palivovej nádrže spôsobila, že rozbité bolo každé jedno okno vo vzdialenosti 100 kilometrov.
Obchodovanie s úlomkami
Zo strachu, že dôjde k vyzradeniu tajomstiev ruských technológií, kedysi neostal v pohorí ani jediný úlomok. Dnes sa však už ruská vláda nenamáha s ich zbieraním a úlomky ostávajú ležať na miestach dopadu. Samozrejme, miestni obyvatelia sa naučili situáciu využiť. Na dopad čakajú s pripravenými ďalekohľadmi, následne úlomky prehľadajú a predajú všetko, čo sa predať dá. To, čo sa predať nedá, vezmú so sebou do dediny a použijú to na opravu striech či výstavbu prístreškov pre zvieratá.
Žiaľ, obyvatelia si neuvedomujú, aké nebezpečenstvo im hrozí. Spadnuté palivové nádrže môžu obsahovať ešte 10 percent paliva, ktoré je vysoko toxické. Po dopade môže vsiaknuť do vody a kontaminovať pôdu. Užívanie takto kontaminovanej vody a pôdy je zodpovedné za zvýšený počet obyvateľov chorých na rakovinu. Kontaminácia však spôsobuje aj ochorenia pečene a rôzne neurologické ťažkosti. Nanešťastie, Altai nie je jediným miestom, kde sa toto deje, s podobným problémom sa pasuje napríklad aj Čína.
Vesmírne agentúry si však hrozbu uvedomujú a už niekoľko rokov pracuje napríklad aj NASA na ekologickejšej alternatíve palív.
amusingplanet
Nahlásiť chybu v článku