Už dávno na uspokojenie sexuálnych potrieb neslúži „gumená Anča“. Nahradili ju sexuálne roboty. Práve v súvislosti s využitím robotov v sexuálnom priemysle sa vynárajú nezodpovedané etické a morálne otázky. Vedci v jednej z nedávnych správ upozornili na to, že sexuálne roboty sa nám môžu čoskoro vymknúť z pod kontroly.
Každý pokrok má dve strany mince. Môže priniesť niečo pozitívne, posunúť ľudstvo dopredu, no zároveň to môže byť ďalší krok k našej záhube. Sexuálne roboty u niektorých ľudí úplne vytlačili potrebu normálneho vzťahu medzi živými bytosťami. Robot, i keď je finančne náročný, nemá na majiteľa žiadne požiadavky. Zákazník si môže vybrať z rôznych modelov, pričom v súčasnosti je ich možné dodávať až v päťdesiatich sexuálnych polohách.
No vedci sú znepokojení. Varujú, že roboty, ktoré sú navrhnuté s detskou tváričkou, sú naozajstným dôvodom na obavu. Nepodporujú tým nepriamo rozvoj pedofílie? Všetko je diskutabilné. Niektorí zástancovia tvrdia, že práve naopak. Roboti s detským výrazom sa vraj môžu používať na liečbu pedofílie. Nadácia pre zodpovednú robotiku (The Foundation for Responsible Robotics) vo svojej správe Naša sexuálna budúcnosť s robotmi pokladá viacero urgentných otázok. Pýta sa na to, či je vhodné využívať sexuálnych robotov pri liečbe sexuálnych porúch. Klienti totiž môžu svojho robota pravidelne znásilňovať. Predsa, je to len vec, ktorá nemá city a emócie. No kde sú hranice medzi normálnosťou a zvrhlosťou? Je to v poriadku, keď má človek sex s robotom? Nezotrú sa tým absolútne morálne zábrany? A ako vieme, zakázané ovocie chutí najlepšie. No obete sexuálnych trestných činov si túto stigmu už nesú celoživotne.
Vedci vo svojej správe ďalej upozorňujú, že najneskôr o 5 až 10 rokov budeme musieť dať jednoznačné odpovede na tieto otázky. Sexrobotika sa bude musieť aj adekvátne právne ošetriť. „Ak chceme sexrobotov používať na sexuálne uspokojenie, budú sa musieť jasne stanoviť hranice,“ tvrdí jeden zo spoluautorov správy. Ak však čakáte, že sexuálnych robotov využívajú len muži, vyvedieme vás z omylu. Počet mužov a žien je približne rovnaký. Môžno to znie dobre, že aspoň v oblasti sexuálnych hračiek je rovnocennosť. No zároveň je tam naznačený smutný kontext toho, že v skutočnosti sme čím ďalej tým viac osamelejší.
Ak vás zaujíma, ako vznikajú tieto hračky pre dospelých, môžete si pozrieť nasledujúce video:
„Návrh, aby sa sexuálne roboty používali na liečbu sexuálnych porúch, ako je pedofília, znásilnenie či iné úchylky, je naozaj kontroverzný. Ak nie ste sexuálny kriminálnik, alebo nie ste skúsený vyškolený terapeut, určite vám predstava sexuálneho robota s detskou tváričkou príde zvrátená,“ tvrdí sa v správe. Stále však existujú ľudia, ktorí veria, že práve tieto nezvyčajné roboty by mohli mať terapeutický účinok pre sexuálnych deviantov. Otázne však je, či by v snahe pomôcť nenarobili viac škody ako účinku. Veď nenadarmo sa vraví, že cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami…
indy100.com
Nahlásiť chybu v článku