Každým osem rokov na jeseň sa v hornatom mieste v Japonsku udeje zvláštna vec. Železničná trať sa pokryje veľkým množstvom stonožiek a tým znemožňujú prejazd vlakom.
Tieto malé zvieratká o dĺžke asi tri centimetre prinútili vedcov zamyslieť sa, prečo sa objavujú iba každých osem rokov v takých veľkých počtoch. Až doteraz si tým neboli istí, no 50-ročný výskum konečne potvrdil, že druh Parafontaria laminata armigera funguje na vzácnom osemročnom cykle, uvádza portál Science Alert.
Iba tieto stonožky a cikády
Toto zistenie je neuveriteľne vzrušujúce, pretože okrem týchto stonožiek sú ešte cikády jediným ďalším zvieraťom s takou dlhou periodickou životnosťou.
„Táto stonožka potrebuje na dozretie 7 rokov od vajíčka až po dospelého jedinca a potom jeden rok žije,“ napísali vedci vo svojej práci publikovanej v časopise The Royal Society.
Osemročná periodicita sa potvrdila sledovaním stonožky počas celého cyklu na dvoch rôznych miestach. Vedúca autorka Keiko Niijima začala s pozorovaním týchto stonožiek už v roku 1972 na dvoch hlavných lokalitách.
7 štádií
Tím ich vykopával z pôdy a zhromaždili všetky stonožky, ktoré našli. Zistili, že majú 7 štádií. Pri poslednom štádiu sa vyroja, pária sa a následne nakladú vajíčka. To sa opakuje každých 8 rokov. Rovnako ako v prípade cikád, ani stonožky nie sú na všetkých lokalitách zosynchronizované.
V každom prípade vedci už vedia, prečo každých 8 rokov nastáva problém vo vlakovej doprave, keďže prechádza miestom, kde stonožky žijú.
Nahlásiť chybu v článku