Foto: instagram.com (colinobrady)

Niekde na pomyslenom spodku sveta človek skúša, čo jeho telo dokáže. Ako prvý sa snaží dosiahnuť to, čo pár ľudí pred ním. Základom však je nezomrieť.

Zima začína, ale na Antarktíde slnko nezachádza. To vie aj 33 ročný Colin O´Brady z Ameriky. Mladý športovec mnohých zameraní, ktorý túži zdolať nejednu výzvu, a tak to je aj v tomto prípade. Aktuálnym cieľom je prekonať cestu dlhú 1600 kilometrov vedúcu od jedného konca Antarktídy k tomu druhému. V tom by nebol takmer žiaden háčik, až na to, že sa rozhodol celé toto dobrodružstvo podstúpiť úplne sám – bez podporného tímu, psov, či iných pomocných prostriedkov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Každý, kto sa o niečo také v minulosti pokúsil buď zomrel alebo sa vzdal. „Je to niečo, čo sa nikomu v histórií zatiaľ nepodarilo splniť. A to sa ľudia pokúšali posledných 100 rokov,“ povedal pre Business Insider mladý Američan. S portálom sa spojil počas Airbnb pobytu v čilskom Punta Arenas len 10 hodín pred odletom na Antarktídu.

S pomocou manželky Jenny dokončil posledné prípravy, ako špeciálna úprava ochranných odevov, odváženie jedla a zabalenie celej výbavy do vakov s konečnou váhou 181 kilogramov. To by mu malo postačiť na prežitie počas najbližších 70 dní. „Každý jeden gram vložený do saní, ktoré budem ťahať, musí stáť za to,“ povedal. „Nesiem so sebou vyše 100 kilogramov jedla, ale len jednu sadu spodného prádla. Na konci tohto dobrodružstva budem odporný.“ Je totižto presvedčený, že práve nedostatok jedla je faktor, na ktorom zlyhali dobrodruhovia pred ním.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Colin O’Brady (@colinobrady),


Celá cesta započala po vystúpení z malého dopravného lietadla na kraji Rossovho šelfového ľadovca. Od toho momentu ide sám, len on, lyže a plne naložené sane smerom na Južný pól. V prípade zdolania vzdialenosti 1600 kilometrov je potrebné, aby každý deň prešiel aspoň 22,5 kilometra. Každodenne dosiahnuté vzdialenosti sa budú líšiť na základe okolitých podmienok a jeho fyzického stavu. Pre prípad núdze má pri sebe satelitný telefón. Vo svojej výbave nesie aj sledovací prístroj GPS, niekoľko fotoaparátov, extra telefóny a solárnu nabíjačku, aby mohol všetku túto elektroniku prebudiť k životu.

Teplota na Antarktíde sa v tomto období roka pohybuje okolo -28,2 °C. V prípade tak nízkej teploty a vysokého výdaja energie počas ťahania saní, je viac než nutný dostatočný príjem kalórií. Pre O´Bradyho to znamená približné 8000 kalórií každý deň. Strava, ktorú si so sebou zabalil, je kvantum vysoko energetických tyčiniek (1250 kalórií v jednej) a jedlá podobné tým, ktorými sa stravujú astronauti vo vesmíre. Sú to napríklad vrecká so sušenou stravou, ktoré po zaliati vriacou vodou predstavuje kompletné jedlo.

Začiatok cesty bol naplánovaný neďaleko hory Markham, ktorá je jednou z najvyšších vrchov kontinentu s výškou viac než 4300 m.n.m. Odtiaľ sa vydá „dole“ na Južný pól  s nadmorskou výškou 2900 m.n.m. V tom momente bude viac menej v polovici tohto netradičného výletu. Očakáva, že od Južného pólu naberie rýchlosť, nakoľko náklad už nebude mať takú váhu, ako dovtedy. „Konzumovaním stravy a využívaním paliva, ktoré mám určené na zahrievanie, budú sane čoraz ľahšie a ľahšie,“ dodáva. Plán cesty predstavuje pomyselné „L“ skrz kontinent.

Ak by mal ktosi pochybnosti o tom, či sa vie Colin skutočne pohybovať rýchlo, môže na svoje obavy zabudnúť. V roku 2016 zdolal najvyššie vrcholy všetkých kontinentov v priebehu len 132 dní. To mu zaručilo svetový rekord. Okrem iného sa venuje triatlonu, v minulosti navštívil Južný aj Severný pól a pred samotným dobrodružstvom, ktoré aktuálne prebieha, ukončil 30 dňovú prípravu s dĺžkou 644 kilometrov naprieč Grónskom, kedy ťahal sane. Teraz pred ním stojí iná výzva. Trasa skrz Antarktídu nebude ako tie pred tým. Táto bude zdĺhavá a vyžiada si veľa trpezlivosti.

Počas uplynulých rokov pochopiteľne prešiel aj prípravou mysle. Byť osamote dlhých 70 dní je náročné aj po psychickej stránke. Bežný človek takémuto stavu nemusí byť vystavený po celý svoj život. Pre posilnenie mysle využil spôsob budhistickú metódu Vipassaná a prežil 10 dní v kompletnom tichu. Bez čítania, písania či očného kontaktu. V pláne má pravidelne prispievať na svoj Instagram účet, odpovedať na otázky ohľadom cesty a občasné telefonáty so svojou ženou. „Je neuveriteľne nákladné sprostredkovať satelitný hovor z Antarktídy,“ povedal.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Colin O’Brady (@colinobrady),

Na hrudi má pripnutý kompas, ktorý mu má zaručiť správny smer. „Vo vnútri každého človeka sa nachádzajú zásoby nevyužitého potenciálu. Riziko je viac než reálne a som si toho vedomí. Vzhľadom na to som sa aj patrične pripravoval. Nezomrieť, vydať so seba to najlepšie a urobiť tie najbezpečnejšie rozhodnutia, pre ktoré sa môžem tam vonku rozhodnúť.“ 

Pokiaľ ste zvedaví na vývoj O´Bradyho cesty, môžete sledovať jeho Instagram alebo Twitter.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články