Emisná hmlovina NGC 3324 v súhvezdí Kýl. Foto: TASR/AP

Štyri nové zábery zobrazujú až na jednu výnimku tie časti vesmíru, ktoré dokázali zachytiť aj iné teleskopy.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v utorok predstavil ďalšie štyri fotografie ďalekého vesmíru zhotovené teleskopom Jamesa Webba. Nachádzajú sa medzi nimi zábery hviezdnej hmloviny či plynného obra. TASR správu prevzala od agentúr AFP a AP.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Ľudia na celom svete dnes uvidia zábery zhotovené týmto ďalekohľadom. Každá snímka je novým objavom,“ uviedol šéf NASA Bill Nelson. Dodal, že každý záber poskytne ľudstvu pohľad na vesmír, aký „sme ešte nikdy nevideli“.

Prvý farebný záber z vesmírneho ďalekohľadu, ktorý na tlačovej konferencii v Bielom dome uviedol americký prezident Joe Biden, zachytáva tisícky vesmírnych galaxií.

Snímky v nevídanej kvalite

Štyri nové zábery zobrazujú až na jednu výnimku tie časti vesmíru, ktoré dokázali zachytiť aj iné teleskopy. Až Webbov vesmírny ďalekohľad ich však dokázal odfotografovať vo vyššej kvalite pomocou infračerveného spektra, ktoré mu umožnilo dovidieť cez kozmický prach do vzdialených častí vesmíru.

Emisná hmlovina NGC 3324 v súhvezdí Kýl. Foto: TASR/AP

Na nových snímkach sa nachádza medzihviezdny mrak Carina Nebula, planetárna Osmičková hmlovina, modrá obria plynná planéta WASP-96b a skupina interagujúcich galaxií Stephanov kvintet, ktorá je od Zeme vzdialená až 290 miliónov svetelných rokov.

„Skutočne sme zmenili chápanie nášho vesmíru,“ vyhlásil riaditeľ Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Josef Aschbacher.

Skupina galaxií HCG 92 zvaná aj Stephanov kvintet. Foto: TASR/AP

Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba bol vypustený do vesmíru vlani v decembri. Ide o najväčší a najsilnejší teleskop, aký bol kedy do vesmíru vypustený. Bol navrhnutý tak, aby nahliadol až na samý okraj známeho vesmíru. Považuje sa za nástupcu slávneho Hubblovho ďalekohľadu, píše agentúra AP.

 

Uložiť článok

Najnovšie články