ladbible.com

Louisiana sa potápa oveľa rýchlejšie ako si vedci mysleli.

Klimatické zmeny pomaly ale isto menia našu planétu. Dvíhanie hladiny svetového oceánu v budúcnosti ohrozí milióny obyvateľov Zeme. Najviac sú ohrozené štáty ako Bangladéš či Holandsko no o časť pobrežia príde aj USA. Pobrežie Louisiany sa potápa a to oveľa rýchlejšie ako vedci čakali. Dôvodom je však okrem klimatických zmien najmä prirodzený proces. Mapu Lousiany môžete hodiť do koša. Tento štát totiž vyzerá celkom inak. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nová mapa z univerzity Tulane v New Orleans, Louisiana poukazuje na zmeny, ktoré v tomto území prebiehajú. Nová mapa je od tej „klasickej“ značne rozdielna. Ukazuje totiž podiel straty pobrežia, ktoré štát stráca v dôsledku procesu, ktorý vedci nazývajú subsidencia. Louisiana sa potápa a to každoročne o viac ako tretinu palca (teda niečo cez 0,84 centimetra). Napriek tomu, že sa zdá toto číslo malé, v budúcnosti môžu mať tunajší obyvatelia veľké problémy.

nationsonline.org

Louisiana je pre USA významným štátom. V tejto oblasti prebieha asi tretina celkovej produkcie ropy v USA. Dôvodom „potápania“ štátu je proces nazývaný subsidencia. Ide o geologický proces, ktorý spočíva v dlhodobom a plynulom poklesu zemskej kôry. O poklese tejto oblasti vedci vedia už dlho, no rýchlosť, ktorou sa krajina „potápa“ je oveľa vyššia ako si doposiaľ mysleli. Hlavným dôvodom poklesu je rieka Mississippi a ľudské aktivity, ktoré zregulovali tok rieky. Mississippi totiž odnáša sedimenty do Mexického zálivu namiesto toho, aby prirodzene vyrovnávala pokles tohto územia.

geosociety.org

Obyvateľom štátu sa už minulý rok podarilo od vlády obdržať grant, ktorý bol použitý na opatrenia proti „potápaniu“ krajiny. Do roku 2064 príde Louisiana o viac ako 4500 km2 pobrežných oblastí. Podľa odborníkov bude mať Louisiana v budúcnosti s týmto javom veľké problémy a život na pobreží bude vyzerať celkom inak ako dnes.

Mississippi Delta Fishing Boats

Pozri aj: Dôkaz toho, že globálne otepľovanie je problém. Jedinečné ostrovy v Tichom oceáne sa potápajú

ladbible.comwashingtonpost.com
Uložiť článok

Najnovšie články