Vláda totiž rozhodla, že čoskoro podstúpi chemickú kastráciu prvých 2 000 jedincov odsúdených za pedofíliu. Cieľom kastrácie je obmedziť pudy pedofilov, znížiť ich libido a zabrániť tomu, aby trestnú činnosť vykonávali v budúcnosti opätovne.
Podľa portálu News.com.au bude prvým potrestaným nemenovaný pedofil z oblasti Turkestanu a na celý proces bude dohliadať ministerstvo zdravotníctva. Chemická kastrácia bude vykonaná na psychoneurologickej klinike za pomoci látky zvanej Cyproterón, ktorá sa v medicíne využíva napríklad na liečbu rakoviny. V tomto prípade však bude jej úlohou znížiť libido pedofila natoľko, aby sa viac nepokúsil o trestný čin.
Chemická kastrácia je jednorazová procedúra a nezahŕňa žiaden operačný zásah ani poškodenie pohlavných orgánov. Zákon, ktorý chemickú kastráciu pedofilov povolil, bol schválený začiatkom tohto roka a prezident Nursultan Nazarbayev zatiaľ vyčlenil na kastráciu 2 000 pedofilov čiastku takmer 32 000 eur.
K schváleniu kontroverzného zákona viedol alarmujúci nárast prípadov, kedy došlo k znásilneniu neplnoletej osoby. Medzi rokmi 2010 až 2014 pribudlo až 1 000 takýchto prípadov. Samozrejme, procedúra má aj mnoho odporcov. Proti takémuto drastickému trestu sa stavajú mnohé organizácie bojujúce za ľudské práva a tvrdia, že chemickou kastráciou ministerstvo zdravotníctva vôbec nemusí dosiahnuť želaný výsledok. Tvrdia, že v iných krajinách sa chemická kastrácia ako trest už vykonáva, počet znásilnení však napriek tomu neklesol.
Okrem toho organizácie dodávajú, že chemická kastrácia vôbec nie je lacná procedúra a vláda by radšej mala peniaze investovať na pomoc obetiam. Chemická kastrácia je vo väčšine prípadov zvratná a vláda svoje rozhodnutie háji tým, že väčšina pedofilov za svoj zločin dostane nanajvýš 20 rokov vo väzení. Ak by však podstúpil chemickú kastráciu, hrozilo by nižšie riziko, že zločin vykoná opäť a dĺžka jeho trestu by tak mohla byť podstatne nižšia.
Kazachstan nie je prvá krajina, ktorá sa pre takúto formu trestu rozhodla. Chemickú kastráciu podstupujú pedofilní jedinci napríklad už aj v susednom Poľsku, v Indonézii, ale aj v Južnej Kórei. Indonézia schválila chemickú kastráciu po tom, čo v roku 2016 gang znásilnil a zabil len 14 ročné dievča, čo vyvolalo medzi ľuďmi vlnu odporu.
Medzi najznámejšie prípady chemickej kastrácie patrí prípad slávneho britského vedca Alana Turinga, ktorý bol obvinený z homosexuality. Tá bola totiž v Británii nelegálna až do roku 1967. Jeho príbeh bol dokonca aj sfilmovaný. Film má názov Kód Enigmy a hlavnú úlohu si zahral Benedict Cumberbatch.
allthatisinteresting
Nahlásiť chybu v článku