Foto: Dagens Nyheter, Public domain, via Wikimedia Commons

Ako je možné, že žena prespala viac ako tri desaťročia?

Existujú rôzne ochorenia, ktoré zapríčiňujú, že človek nedokáže ostať bdelý. Niektoré prípady ale lekári jednoducho nedokážu vysvetliť. Medzi tie najbizarnejšie sa radí aj prípad Švédky Karoliny Olssonovej. Jedného dňa sa pobrala do postele s tým, že ju bolia zuby. No neprebrala sa ďalších 32 rokov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Necítila sa dobre, išla si pospať

Karolina Olssonová sa narodila 29. októbra 1861 ako druhé najstaršie zo šiestich detí, píše web Amusing Planet. Všetci jej súrodenci boli bratia, Karolinina matka bola preto presvedčená, že je dôležité, aby jej pomáhala starať sa o chod domácnosti. Držala ju doma a učila ju čítať a písať. Dievča začalo chodiť do školy až keď malo 14 rokov.

Karolina nechodila do školy ešte ani mesiac, keď sa jedného dňa pri návrate domov so svojimi bratmi sťažovala na bolesť zubov a celkový pocit nepohody. Jej rodina mala podozrenie, že sa cíti zle preto, lebo jej počarovala čarodejnica, alebo je pod vplyvom zlého ducha. Matka jej prikázala, aby išla spať. Karolina sa naďalej sťažovala na bolesť zubov, ale nemala žiadne iné príznaky. Avšak po tom, ako zaspala, už sa neprebudila.

Foto: unsplash

Otec dievčaťa bol chudobný rybár a nemohol si dovoliť lekára. Namiesto toho rodine pomáhala miestna pôrodná babica. Karolinina matka robila, čo mohla a každý deň jej do úst postupne dávkovala dva poháre mlieka. Nakoniec sa na návštevu lekára pozbierali susedia, no ani ten nedokázal spiace dievča prebudiť a skonštatoval, že je v kóme.

Lekár Karolinu navštevoval ešte rok. Potom sa rozhodol napísať redaktorovi popredného škandinávskeho lekárskeho časopisu a požiadal ďalších odborníkov o pomoc pri hľadaní lieku na Karolinin zvláštny stav. V roku 1892 prišiel rodinu navštíviť lekár Johan Emil Almbladh a previezol Karolinu do nemocnice na pozorovanie.

Mysleli si, že je hysterická a trpí syfilisom

Počas pobytu v nemocnici sa Karolinin stav nezmenil. Nebola schopná hovoriť a nič s ňou nerobili ani testy, napríklad pichnutie ihlou. Liečba elektrošokom bola taktiež neúčinná. Lekár ju označil za „hysterickú“ a diagnóza pri prepustení znela paralytická demencia. Je to závažná neuropsychiatrická porucha, ktorú spôsobuje neskoré štádium syfilisu. Málo však nasvedčuje tomu, že skutočne trpela touto chorobou.

Foto: Dagens Nyheter, Public domain, via Wikimedia Commons

Po mesiaci v nemocnici poslali Karolinu domov. Lekár ju opäť vyšetril až po jej prebudení v roku 1908, celých 32 rokov po tom, ako zaspala. Hoci Karolina niekoľkokrát poskytla rozhovor novinárom, nebola vykonaná žiadna seriózna štúdia, ktorá by preskúmala, prečo spala 32 rokov a čo spôsobilo, že sa zrazu prebudila. Lekár Harald Fröderström bol jej prípadom fascinovaný.

Od súrodencov sa dozvedel, že Karolinu nikdy nevideli nevychádzať z postele. Otec ale tvrdil, že ju niekoľkokrát počul prehovoriť a dokonca ju videl, ako sa štvornožky plazí po zemi. Aj slúžka priznala, že z času na čas počula, ako dievča narieka. Všimla si tiež, že keď rodina nebola doma, niekto hýbal vecami v Karolininej izbe.

Bola to psychóza?

Karolinina matka v roku 1905 zomrela, následkom čoho dostávala Karolina niekoľkodňové záchvaty plaču. Starostlivosť o dievča na seba prebral jej otec, no jej stav sa prudko zhoršoval. Jedného dňa (3. apríla 1908) prišla slúžka domov a našla Karolinu na zemi na štyroch – plakala. Pýtala sa, kde je jej mama a nespoznávala svojich bratov. Po tomto incidente sa Karolina začala pomaly vracať do normálneho života.

Foto: Domenico Fetti, Public domain, via Wikimedia Commons

Lekár nadobudol podozrenie, že dievča v skutočnosti nebolo v kóme ale po traumatickom incidente trpelo zvláštnou formou psychózy. Verí, že po celý čas bola Karolina plne pri vedomí, no prikrývky boli jej ochranným štítom pred realitou. Rodina naďalej trvala na tom, že matka dávala dievčaťu takmer 30 rokov len dva poháre mlieka denne, no je pravdepodobné, že ju po celý ten čas v tajnosti kŕmila normálnym jedlom.

Uložiť článok

Najnovšie články