Yellowstonský národný park priťahuje každoročne milióny turistov, ktorí chcú zažiť neopakovateľné stretnutie s prírodou a jej krásami. Tak ako ale dokáže byť príroda krásna a fascinujúca, dokáže byť aj nesmierne nebezpečná. O tom sa presvedčil aj 21 ročný muž zo Severnej Karolíny, ktorý zažil nedobrovoľné okúpanie v jednom z gejzírov Yellowstoneského národného parku. Na tom by možno nebolo ani nič zvláštne, avšak tento gejzír má teplotu vody blízku bodu varu a navyše jeho obsah skôr ako vodu pripomína kyselinu.
O takmer identickom prípade sme vás informovali už koncom minulého roka. Vtedy 23 ročný muž spadol do podobného gejzíru. Záchrannú operáciu muža ale prerušila noc a nepriaznivé podmienky, čo dospelo až do bodu, že nakoniec nebolo ani čo zachraňovať. Muž sa jednoducho vo vriacom gejzíry plnom kyseliny rozpustil.
To sa ale našťastie teraz nezopakovalo. Muž sa len čiastočne do ponoril, údajne len po pás a následne sa mu podarilo z gejzíru vyjsť von. Nie je isté, či sa mu to podarilo samému, alebo mu niekto von pomohol. Krátko po incidente bol muž prevezený letecky do nemocnice.
Nie je jasné, ako sa vôbec muž do tejto situácie dostal. Už teraz sa ale vie, že muž musel ignorovať všetky zákazy, ktoré zabraňovali prístupu k horúcemu prameňu. Takisto sa musel nebezpečne priblížiť k okraju, kde je pôda rozmočená a nestabilná. Následne stačil už len okamih a zem pod mužom podvolila a ten skončil v gejzíry plnom vriacej kyseliny.
To rozhodne nebol príjemný zážitok. Gejzír dosahuje totiž teplotu až 93 stupňov Celzia a má také nízke pH, ktoré je podobné žalúdočným kyselinám. Tým, že muž strávil vo vriacej kyseline iba chvíľu, nepredpokladá sa, že by došlo k trvalým a vážnym poraneniam, aj keď rozhodne bude mať popáleniny od pása dolu. V každom prípade, ak by muž nemal „šťastie“ a nedostal by sa z prameňa rýchlo von, jeho výkon by bol horúcim kandidátom na získanie neslávne známej Darwinovej ceny. Tá sa udeľuje osobám, ktorým sa podarilo svojou hlúposťou úspešne vyradiť z genofondu.
Pozri aj: Sú ho tam miliardy ton. Vedci objavili niečo veľmi zvláštne pod Yellowstoneským supervulkánom
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku