ESO/M. Kornmesser, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Astronómovia sú v nemom úžase.

Podarilo sa im zachytiť signál prichádzajúci z doteraz najvzdialenejšieho miesta vo vesmíre. Jeho zdrojom je pravdepodobne kvazar, obrovský objekt vyžarujúci rádiové vlny. K Zemi putoval signál až 13 miliárd rokov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podarilo sa objaviť extrémne vzdialený zdroj rádiového signálu

Ako informuje portál ESO (European Southern Observatory), vedcom sa podarilo odhaliť doteraz najvzdialenejší zdroj rádiových signálov. Je to tzv. rádiovo hlučný kvazar (jasný objekt vyžarujúci intenzívne rádiové vlny), z ktorého k nám signál putoval neuveriteľných 13 miliárd rokov. Pre astronómov ide o mimoriadne dôležitý zdroj nových informácií. Dúfajú, že im kvazar pomôže lepšie pochopiť skoré štádiá vývoja vesmíru.

Už v minulosti sa za pomoci teleskopov podarilo zachytiť vzdialené kvazary, tie však neboli považované za rádiovo hlučné. Kvazar dostal pomenovanie P172+18 a ako informuje portál Astro.cz, v čase, keď signál vznikol, bol vesmír starý približne 780 miliónov rokov. Kvazary sú aktívne objekty, ktorým dodávajú energiu supermasívne čierne diery a tvoria jadro niektorých galaxií.

Čierne diery vťahujú okolitý plyn, následkom čoho sa uvoľňuje obrovské množstvo energie. Práve tá umožňuje astronómom pozorovať astronómom aj kvazary, ktoré sú od nás extrémne vzdialené.

Ako píše portál Eurekalert, zo všetkých kvazarov, ktoré astronómovia klasifikovali ako rádiovo hlučné, len 10 % vysiela intenzívne signály, ktoré je možné zachytiť na rádiovej frekvencii. Čierna diera, ktorá „kŕmi“ kvazar P172+18 má hmotnosť, ktorá sa odhadom rovná hmotnosti 300 miliónov Sĺnk. Čierna diera pohlcuje plyny mimoriadne rýchlo. Rekordérom je teda nielen kvazar, ale aj jeho čierna diera, ktorá sa zaradila medzi tie najrýchlejšie, informuje štúdia publikovaná v časopise The Astrophysical Journal.

Ako vznikali čierne diery po veľkom tresku?

Vedci sa nazdávajú, že medzi rýchlosťou, akou čierna diera pohlcuje plyny, a vyžarovaním kvazaru existuje súvislosť. Vyžarovanie narúša plyny v blízkosti čiernej diery, čím sa zvyšuje rýchlosť, akou ich čierna diera pohlcuje. Odborníci si myslia, že práve toto je spôsob, akým dochádzalo ku vzniku enormne veľkých čiernych dier v relatívne krátkom časovom období po veľkom trestu v raných štádiách vzniku vesmíru.

Event Horizon Telescope, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Aj keď majú pred sebou vedci ešte veľa práce, veria, že našli významný dielik skladačky, ktorý im pomôže lepšie pochopiť vesmír, jeho vznik, ale aj pôvod našej planéty. Aj keď odborníci ešte nestihli získať dostatok údajov o tomto kvazare, veria, že držiteľom rekordu nebude pridlho. Dúfajú, že čoskoro sa podarí objaviť nový kvazar, ktorý prekoná všetky očakávania.

Uložiť článok

Najnovšie články