foto: Universal Pictures

David Lynch je jednou z najvýraznejších postáv svetovej kinematografie. Ak ste pravým filmovým fanúšikom, tieto snímky by ste mali jednoznačne vidieť.

David Lynch patrí medzi najikonickejších filmových režisérov súčasnosti. Svojim osobitým štýlom sa však stal jedným z najnenapodobiteľnejších a najoriginálnejších filmových tvorcov. Dnes vám predstavujeme najlepšie filmy tohoto génia. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Lynchova tvorba sa vyznačuje dávkou surrealizmu a príbehy sa prelínajú s rôznymi snovými scénami. Ak ste jeho fanúšikom určite viete, že je majstrom vyvolávania zvláštnych pocitov, zdesenia a strachu. Jeho postavy sú totiž neraz tajomné a veci nie sú vždy tak, ako vyzerajú. Alebo presnejšie povedané, mnohokrát divák ani presne nevie, o čo ide. Napriek tomu po zhliadnutí akéhokoľvek jeho snímku odchádza s pocitom nadšenia, z majstrovského umeleckého diela.

foto: cbstvd.com

Nedávno sme vám priniesli článok o sitkome Králiky, ktorý začali psychológovia používať na to, aby vyvolali v ľuďoch pocity existenčnej krízi. Aj to svedčí o jeho majstrovstve vo vytváraní atmosféry, bez použitia rôznych náročných filmových efektov.

Filmy tohto génia sa v rebríčkoch objavujú na popredných miestach. Lynchovi sa podarilo vybudovať si veľmi svojský a nenapodobiteľný štýl. Niektorí ho považujú za psychicky nie úplne v poriadku, no pre milovníkov filmov je jednoznačne jednou z nezameniteľných osobností. Filmy sú charakteristické dejovou linkou, ktorú je veľmi náročné opísať, no napriek tomu prinášajú divákovi nezameniteľný zážitok. Dnes vám priblížime niektoré jeho najvýraznejšie diela.


Eraserhead/ Mazacia hlava

ČSFD – 72%

IMDb – 7,4/ 10

Počiatky Lynchovej tvorby siahajú ku krátkometrážnym snímkom, ktoré obsahujú najmä stop-motion animáciu. Úspech sa mu však dostavil až pri hororovom filme Mazacia hlava. Autor mal pri jeho tvorbe ešte absolútnu slobodu, preto sa rozhodol využiť to. Prvýkrát tu použil snovú sekvenciu a taktiež šokoval aj scenárom. Jeho dĺžka bola totiž len 21 strán, čo by sa teda malo rovnať 21 minútam filmu. Avšak kvôli pomaly plynúcemu tempu sa natiahla až na 90 minút. To sa neskôr stalo jedným z typických znakov režiséra.

Henry a jeho priateľka Mary čakajú dieťa. Všetko mohlo byť v poriadku, avšak namiesto roztomilého novorodenca, ktoré očakávali, na svet prichádza zvláštna a desivá bytosť. Rodina sa s tým nedokáže vyrovnať a má to na ňu tragický dopad. Film je plný halucinácií a rôznych bizarných obrazov, ktoré nenechajú diváka pokojne sedieť. Ide však o veľmi náročné psychologické dielo, ktoré postupne odhaľuje aj tie najtemnejšie zákutia ľudského podvedomia.


The Elephant Man/ Sloní muž

ČSFD – 86%

IMDb – 8,2/ 10

Ide o druhý Lynchov celovečerný film, ktorý sa stal u divákov veľmi obľúbeným a úspešným. Napriek tomu, že sa považuje za jedno z jeho „najnormálnejších“ snímkov, prejavil tu svoju záľubu v bizarnosti a krutosti. Natočený je podľa skutočnej udalosti, ktorá sa odohrala na prelome storočí. Jeho príbeh je však zobrazený napriek Lynchovmu štýlu veľmi ľudsky.

V jednej z hlavných úloh sa objavil Anthony Hopkins a jeho výkon mu zaistil obsadenie do role doktora Hannibala Lectera vo filme Mlčanie jahniat. Sloní muž bol nominovaný na Cenu Akadémie až v ôsmych kategóriách. Napríklad za najlepší film, réžiu či scenár.


Duna

ČSFD – 71%

IMDb – 6,6/ 10

Vychádza z literárnej sci-fi predlohy románu Franka Herberta, ktorý patrí medzi klasiku. V roku 10191 sa vládca vesmíru snaží získať kontrolu nad cestovaním kozmickým priestorom. Lynch tento svoj film nazval symfóniou priestoru. Príbeh sa skladá z podivuhodných obrazov. Ide o jeho prvý experiment s farbami, ktorý je silno štylizovaný. Všetko jeho diela sú šialené a predstavte si jeho štýl zakomponovaný v sci-fi obale. Už len toto sľubuje divákovi neobyčajný zážitok.

Vznikol však období, keď ho zatienili Hviezdne vojny, tak sa Lynchovi nedostalo dostatok uznania. A znalci Herbertovho románu ho taktiež neprijali s otvorenou náručou. Od žánru sci-fi sa tak nakoniec rozhodol ustúpiť. Niektorí považujú Dunu za Lynchov najväčší prepadák, no napriek tomu patrí medzi kulty filmového sci-fi.


Blue Velvet/ Modrý zamat

ČSFD – 83%

IMDb – 7,8/ 10

Tento mysteriózny thriller vtiahne diváka do sveta násilia a sexuálnych úchylností, ktoré sa skrývajú za, na prvý pohľad, idilickým životom. Je temný, zvrátený ale aj plný čierneho humoru. Sám Lynch ho považuje za svoje najobľúbenejšie dielo. Oproti ostatným jeho filmovým kúskom je však zrozumiteľnejší a jasnejší, no napriek tomu sa tu nachádzajú všetky prvky typické pre jeho filmovú reč.

Je bohatý na množstvo bizarných situácií a sexuálnych scén. Lynch v ňom využíva prvky a motívy z komiksov alebo mystiky. A na diváka čaká v závere prekvapivé vyvrcholenie.


Twin Peaks

ČSFD – 88%

IMDb – 8,8/ 10

V mestečku Twin Peaks sa stala záhadná vražda mladej študentky Laury Palmerovej. Jej vraždu prichádza objasniť agent Cooper, ktorého si jednoznačne ihneď zamilujete. Nachádza sa tu mnoho trefných a vtipných situácií a hlášok, no ak máte radi seriály, v ktorých je hneď všetko jasné a bez bizarných scén, tento radšej vynechajte. Ak ste však vášnivým filmovým fanúšikom, určite vás očarí aj pôsobivá kamera alebo pútavá hudba. Typické sú najmä sekvencie v miestnosti s červenými závesmi, ktoré dostali až metaforický zmysel a objavujú sa vo viacerých Lynchových filmoch.

Tajomný seriál Twin Peaks sa dočkal minulý rok svojho pokračovania. Dej sa odohráva 25 rokov po tom, ako sa tu stala tajomná vražda. Lynch dokázal všetkým svojim fanúšikom, že ani po rokoch nevyšiel z formy. Podarilo sa mu totiž posunúť ho ešte ďalej a ak ste si mysleli, že po dvoch sériách plných záhad a atmosferického tajomna nemôže nič prekvapiť,  The Return prináša ešte bláznivejšiu atmosféru.


Lost Highway

ČSFD – 82%

IMDb – 7,6/ 10

Pri tomto filme vám už nebude stačiť jedno pozretie. Navyše na jeho rozlúštenie musíte byť pozorný a vyžaduje si to dávku zamyslenia. Všetko je totiž inak, ako na prvý pohľad vyzerá. Žena saxofonistu Freda Madisona nájde kazetu, na ktorej je nasnímaná vražda z ich domu. Obeť však vyzerá ako ona sama a Fred sa tak dostáva do väzenia. Postupne však divák zisťuje, že namiesto neho je tam neznámy muž.

Vo filme sa nachádza tajomná postava muža, ktorá patrí medzi najdesivejšie charaktery kinematografie. Lynchovi sa tu podarilo vytvoriť neuveriteľne napínavú atmosféru, ktorá sa tiahne a postupuje celým filmom. Ako aj pri väčšine Lynchových filmov príliš nerozmýšľajte, radšej sa jej len poddajte. „Nádhera,“ tak kritikmi ospevovaný a rozoberaný film opísal herec a režisér Robert Loggia.


Mulholland Drive

ČSFD – 82%

IMDb – 8,0/ 10

Ide o jedno z vrcholných diel tohto filmového majstra. Uprostred noci sa schyľuje k vražde. Hrdinke sa vďaka náhode podarí prežiť, avšak stratí pamäť. To je začiatok tohto skvostu. Pre diváka je cieľom filmu najmä snažiť sa rozlúštiť hlavnú dejovú líniu. Lynch k tomu pripísal aj 10 indícií, ktoré majú divákovi pomôcť k porozumeniu. Usmerňujú k detailom, ktoré by sme si mali všímať, ako napríklad kde dôjde k autonehode alebo veľmi dôležité je nestratiť z očí popolník a kávovú šálku. Celkovo sa dá rozdeliť na sedem dejstiev, ktoré sú, samozrejme, poprehadzované a je len na divákovi, aby to celé dokázal v prúde plynúceho vzrušujúceho šialenstva rozlúštiť.

Ak vám niektoré sekvencie filmu niečo pripomínajú, nemýlite sa. Je totiž popretkávaný rôznymi odkazmi na obľúbené filmy samotného autora, ako Persona od Ingmara Bergmana alebo Vertigo od majstra hororu Alfreda Hitchcocka. V roku 2001 film získal cenu od Národnej spoločnosti filmových kritikov.

Pozri aj: Nútil hercov, aby spolu súložili. Toto je 6 najlepších filmov od najkontroverznejšieho režiséra Larsa von Triera

csfd.czimdb.com
Uložiť článok

Najnovšie články