Desiatky ľudí končia za mrežami napriek tomu, že sú nevinní a skutoční páchatelia ostávajú na slobode. Tento muž si neprávom odsedel 35 rokov. Oslobodiť sa ho podarilo vďaka epizóde Ničiteľov mýtov, ktorá dokázala, že skutok reálne nemohol spáchať.
Obvinili ho z vraždy prvého stupňa a podpaľačstva
Ako informuje portál IFL Science, nevinného muža sa podarilo po 35 rokoch za mrežami oslobodiť vďaka jednej z epizód Ničiteľov mýtov (MythBusters). V septembri v roku 1986 zomreli dvaja bratia po požiari bytu v Chicagu. Dvaja súrodenci unikli a polícii nahlásili, že za založenie požiaru je zrejme zodpovedná susedka. Ako vysvetľuje Innocence Project, mala to byť odplata za smrť jej brata, ktorý mal zomrieť rukou pouličného gangu Latin Kings.
Ženu síce polícia vypočúvala, tá však ukázala prstom na 18-ročného Johna Galvana, jeho brata a ďalšieho suseda. K obvineniam sa pridali aj ďalší susedia a polícia napokon Johna, ktorý v tom čase spal v dome svojej starej mamy, zatkla. Počas vypočúvania mu polícia sľúbila, že ak prezradí, kto každý v tom má prsty, môže ísť domov.
Všetci traja zadržaní napokon podpísali priznanie, že byt podpálili, a to tak, že cez okno vhodili dnu zápalnú fľašu. Dvaja z obvinených neskôr priznali, že dokument podpísali pod nátlakom a policajti ich počas výsluchu fyzicky napadli. Ďalší bol počas vypočúvania opitý. Napriek tomu boli ale všetci traja obvinení z vraždy prvého stupňa a z úmyselného podpaľačstva.
Odborníci opakovali experiment 2 000-krát
V priznaní John tvrdil, že zápalnú fľašu zapálil za pomoci cigarety. Neskôr, keď mal muž 39 rokov, vo svojej cele pozeral opakovanie jednej z epizód Ničiteľov mýtov. V nej bolo dokázané, že je nemožné takto zápalnú fľašu zapáliť. Okrem iného sa pokúšali zistiť, či je možné napríklad podpáliť bazén plný benzínu tak, že tam niekto hodí cigaretu. Ukázalo sa ale, že ani jedno, ani druhé jednoducho možné nie je.
Galvan okamžite kontaktoval svoju právničku, ktorá si epizódu taktiež pozrela. Ukázalo sa, že odborníci už v roku 2007 robili podobný experiment po tom, čo skupina podpaľačov tvrdila, že požiar vznikol náhodne z odhodenej cigarety. Tím sa až 2 000-krát pokúsil spustiť požiar za pomoci cigariet. Dokonca cigarety postriekali benzínom. Ani v jednom z prípadov sa to ale nepodarilo.
Ako informuje The Scotsman, ak niečo také uvidíte vo filme, je to jednoducho len hollywoodsky trik. Navyše, ozvali sa aj svedkovia, ktorí potvrdili, že polícia sa ku Galvanovi správala agresívne. Každý z troch obvinených bol napokon obvinení zbavený a po rokoch sa dočkali slobody.
Právnici upozorňujú na to, že niektoré prípady je potrebné prešetriť novými forenznými metódami, ktoré pred rokmi ešte neexistovali. Svoju nevinu tak môže dokázať množstvo neprávom odsúdených ľudí.
Nahlásiť chybu v článku