Foto: Wikimedia (Indra Rai)

Zdolať sedemtisícovku je náročná úloha aj pre skúsených lezcov.

Nie je to však nič, pred čím by sa nechala zastaviť fenka Mera. Tá prekvapila aj ostrieľaného horolezca Dona Wargowskyho. Američan pri svojich výletoch pochodil kus sveta a videl kadečo, no pes, ktorý zdolal sedemtisícovku, bol novinkou aj preňho. Mera je fenka kríženca tibetskej dogy a himalájskeho ovčiaka. Ku skupine skúsených lezcov sa pridala minulý rok v novembri.

Článok pokračuje pod videom ↓

Stalo sa tak, keď expedícia zostupovala z pohoria Mera Peak. Podľa názvu miesta ich prvého stretnutia, získala Mera aj svoje meno. Fenka sa pridala k expedícii, no nielen tak k hocikomu. Zamierila na úplné čelo skupiny a sprevádzala Wargowskeho. V Nepále majú ľudia bežne ku psom rešpekt a to práve kvôli tomu, že je tu značne rozšírená besnota.

Fenka, ktorá nosí šťastie

Entuziazmus, ktorý Mera priniesla však presvedčil aj skúsených šerpov. Tí sa domnievali, že tento veselý pes im nosí šťastie a vďaka nemu bude expedícia úspešná. Ukázalo sa, že mali pravdu. Počas cesty sa síce raz stalo, že sa Mera zasekla na ľadovci, z ktorého nedokázala pokračovať, no expedícia nad ňou nelámala palicu. Muži povzbudzovali fenku dovtedy, kým sa jej nepodarilo prekážku prekonať.

Obišla aj prefíkané prekážky

Keď nastal čas na nebezpečnejšie stúpanie, Wargowsky pre istotu Meru uviazal v kempe. Spravil tak síce pre jej vlastné bezpečne, no fenka úspešne prehrýzla lano a skupinu lezcov raz-dva dobehla. Do hodiny bola opäť súčasťou expedície. Odvtedy Wargowsky každú noc zdieľal s Merou stan, v ktorom jej dokonca vytvoril pelech zo svojej záložnej bundy.

Expedícia sa z ďalšieho kempu pohla skoro. O druhej ráno ho opustili, zatiaľ čo Wargowsky opäť nechal Meru pokojne spať. Tá však nezaháľala ani tentokrát. Spokojne sa vyspala až do rána a do dvoch hodín bola schopná dohnať expedíciu trasou, ktorá Američanom trvala sedem hodín. Aj napriek -20°C teplotám, bola Mera schopná prekonať celú expedíciu. „Nikdy som nebol na vrchole takéhoto miesta so psom,hovorí Wargowsky pre Independent.

Keď však nastal čas ísť domov, Wargowsky mal zlomené srdce. Letieť mu späť do Spojených štátov aj so psom nebolo dovolené. Toho sa však nakoniec ujal jeden zo šerpov. Ten Meru premenoval na Baru, svoje meno teda v súčasnosti nesie po pohorí Baruntse a z času na čas sa opäť pridá k skupine lezcov, aby si výlet zopakovala.

allthatisinteresting.com
Uložiť článok

Najnovšie články