Foto: Pixabay

Ostrov o veľkosti 150 štvorcových kilometrov môže pomôcť Veľkej koralovej bariére v Austrálii.

Obrovský ostrov tvorený sopečnou vyvrelinou sa objavil v Tichomorí a podľa morských prúdov sa očakáva, že sa vydá smerom ku Austrálii. To je dobrá správa, keďže môže pomôcť umierajúcej Veľkej koralovej bariére. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Informuje o tom spravodajský portál The Guardian. Ten uvádza, že „ostrov“ vznikol erupciou podmorskej sopky 7. augusta pri ostrovnom štáte Tonga. Objavil ho austrálsky pár, ktorý sa plavil na katamarane neďaleko Fidži pred 10 dňami. Vo svojom poste na Facebooku informovali, že sa vplávali do oblasti tvorenej pemzou. Niektoré kusy boli malé tak, že sa zmestili do dlane, iné boli veľké ako basketbalové ihrisko.

Veľká koralová bariéra

  • je najväčšia sústava koralových útesov a ostrovčekov na Zemi
  • nachádza sa v Koralovom mori pri severovýchodnom pobreží Queenslandu v Austrálii
  • je dlhá približne 2 300 km, široká 2 až 150 km a možno ju vidieť z vesmíru
  • tento prírodný unikát v poslednom období trpí úbytkom koralov v dôsledku globálneho otepľovania

Pemza sa vytvorila pri erupcii pod vodou. Pri styku s vodou začala chladnúť a pri tom v nej uviazli bublinky plynov. To spôsobilo, že aj keď ide o horninu, vďaka svojej štruktúre dokáže plávať na hladine.

Takýto „plávajúci ostrov“ poskytuje domov pre miliardy morských organizmov. Prebývajú na ňom rôzne červy, koraly, kraby, slimáky a ďalšie živočíchy. Keď dorazí už takto obývaný ostrov k Austrálii, môže sa stať potenciálnym nástrojom na zarybňovanie Veľkej koralovej bariéry.

Na základe štúdií uskutočňovaných posledných 20 rokov predpokladáme, že takto sa môžu do Veľkej koralovej bariéry doviezť nové a zdravé koraly a ďalší obyvatelia útesov,“ hovorí optimisticky geológ z technickej univerzity v Queenslande Scott Bryan.

Plávajúci ostrov už naplnený životom by mal prísť k pobrežiu Austrálie asi o 7 mesiacov. Plaviť sa bude okolo Novej Kaledónie, Vanuatu a útesov vo východnom Koralovom mori v čase rozmnožovania koralov. Podľa Bryana je to výborné načasovanie na to, aby sa nové koraly uchytili na pemze a tá ich potom dovezie do svojho nového domova.

Uložiť článok

Najnovšie články