Počet obetí v dôsledku štvrtkových silných búrok a vzniknutého tornáda, ktoré zničilo niektoré obce na južnej Morave, stúpol na najmenej päť, informovala v piatok česká polícia.
Hovorkyňa juhomoravských záchranárov Michaela Bothová uviedla, že ošetrili a následne previezli do nemocníc 63 ľudí, z toho desať bolo ťažko zranených. Uvedené počty sa podľa nej však týkajú len ošetrených a transportovaných do nemocníc. Desiatky ľudí záchranári ošetrili a nechali na mieste. Niektorí vyhľadali pomoc priamo v nemocnici a neprešli teda rukami záchranárov. Ďalších zranených, prípadne mŕtvych, nemožno podľa hovorkyne vylúčiť.
Ako zhrnul spravodajský kanál ČT24, ničivé následky mal živel v okresoch Hodonín a Břeclav v Juhomoravskom kraji – predovšetkým v obciach Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky. Silné tornádo nieslo so sebou vietor s rýchlosťou až 219 kilometrov za hodinu, preto zmietlo domy, autá či stromy. Pre server Novinky.cz to uviedla v piatok meteorologička Dagmar Honsová s tým, že ďalšie tornádo už Česku v najbližšej dobe nehrozí.
Úrady vyzvali ľudí, aby do postihnutých obcí nejazdili, komplikujú tým záchranné práce. Podľa polície búrka zničili stovky domov. Škodu odhadujú policajti na desiatky až stovky miliónov. S likvidáciou následkov pomáha armáda a aj tím na vyhľadávanie a záchranu osôb (USAR). Bez prúdu sú v dôsledku počasia desiatky tisíc domácností. Problémy spôsobujú následky búrok aj v doprave. Uzavreté sú diaľnice D2 pri Břeclavi a D1 pri Vyškove.
Južnú Moravu zrejme zasiahlo tornádo
K silným búrkam sa v okrese Hodonín a Břeclav pravdepodobne pridalo i tornádo, píšu Novinky.cz. Jeho sila podľa odhadov dosiahla stupeň tri až štyri, čo predstavuje rýchlosť presahujúcu 300 kilometrov za hodinu.
V juhomoravskom okrese Hodonín zrejme vo štvrtok večer zaznamenali tornádo, ktoré zrovnalo so zemou pol obce Hrušky. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz. V oblasti Hodonína sa počas silných búrok sprevádzaných krupobitím objavil silný veterný vír, ktorý na viacerých miestach spôsobil rozsiahle škody.
Podľa zástupcu starostu dediny Hrušky Mareka Babisza je zrovnaná so zemou asi polovica obce. Silný vietor odniesol strechu z miestneho kostola a poškodil viacero áut, ktoré vymrštil na domy. Veľké škody sú hlásené aj z obce Lužice. Podľa meteorológov išlo s najväčšou pravdepodobnosťou o tornádo. Ak sa to potvrdí, išlo by o prvé tornádo v ČR od mája 2018.
Z niektorých častí mesta Hodonín hlásili popadané drôty a časť domácností zostala bez elektriny. V okresoch Hodonín a Břeclav hasiči riešili stovky udalosti a tiesňové linky sú zahltené telefonátmi. Hasiči varovali obyvateľov, aby nevychádzali na ulice. Búrky obmedzili na južnej Morave aj verejnú autobusovú a vlakovú dopravu.
Slovenskí vojaci sú pripravení pomôcť
Minister obrany SR Jaroslav Naď sa v súvislosti s prírodnou katastrofou na južnej Morave spojil s českým ministrom vnútra. Slovenskí vojaci sú v prípade potreby pripravení pomôcť zasiahnutým obciam. Na sociálnej sieti to uviedol minister obrany Naď.
„Aj my prostredníctvom nášho poveternostného ústredia ozbrojených síl sledujeme vývoj situácie. Zdá sa, že sa situácia upokojuje a nebude mať priamy dopad na Slovensko. Nič to nemení na tom, že nás situácia u našich susedov nesmierne mrzí,“ skonštatoval Naď. Minister zároveň ocenil koordináciu medzi ministerstvami zdravotníctva, vnútra a obrany SR a tiež vedenie premiéra SR Eduarda Hegera.
Slovenská strana podľa Naďa do regiónu južnej Moravy vyslala 11 záchranných tímov, hasičov a záchranárov vrátane sanitiek. Viacero slovenských nemocníc blízko hraníc je pripravených prijať českých pacientov. Situáciu budeme monitorovať a aktualizovať.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila sústrasť všetkým postihnutým prírodnou katastrofou na južnej Morave. Zároveň ocenila pomoc slovenských zdravotníkov českej strane. TASR o tom informoval Martin Strižinec, hovorca prezidentky SR.
„Vyjadrujem sústrasť všetkým postihnutým prírodnou katastrofou na južnej Morave. Rozsah škôd, materiálnych aj ľudských, je nepredstaviteľný a želám našim susedom veľa sily, ktorú budú potrebovať na vyrovnanie sa s následkami pohromy. Zároveň oceňujem okamžitú pomoc slovenských zdravotníkov postihnutým obciam,“ uviedla v stanovisku hlava štátu.
Slovensko je pripravené pomôcť Českej republike. Pre agentúru SITA to v súvislosti s udalosťami na Južnej Morave potvrdila hovorkyňa predsedu vlády SR Ľubica Janíková.
„Slovensko je pripravené kedykoľvek pomôcť Českej republike či už s príjmom pacientov, alebo vyslaním záchranných zložiek. Ak nás českí partneri požiadajú, sme pripravení na nasadenie, budeme našim susedom nápomocní. Všetko závisí od toho, čo bude česká strana od nás potrebovať,“ uviedla Janíková.
Nahlásiť chybu v článku