Znečistené ovzdušie je globálnym problémom, ktorý však niektoré oblasti sveta postihuje viac ako iné. Najohrozenejšími sú pritom veľké metropoly a oblasti s veľkou koncentráciou priemyselných aktivít. Kritická je najnovšie situácia v juhokórejskom Soule potom, ako tam koncentrácia prachových častíc minulý týždeň prekročila odporúčané množstvo Svetovou zdravotníckou organizáciou hneď štvornásobne. Južná Kórea chce problém riešiť umelým dažďom.
136 mikrogramov prachových častíc na meter kubický. Takúto hodnotu namerali minulý týždeň v hlavnom meste Južnej Kórei. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pritom za bezpečnú koncentráciu považuje 25 mikrogramov častíc na m³. Samotný Národný inštitút environmentálneho výskumu v Južnej Kórei definuje 75 mikrogramov/m³ za veľmi zlú kvalitu ovzdušia. Situácia v Soule je teda skutočne kritická.
Umelý dážď
Južná Kórea sa problém so znečisteným ovzduším vo svojej metropole rozhodla riešiť umelým dažďom. Informoval o tom prezident krajiny Moon Jae-in. V projekte by mala Južná Kórea spolupracovať tiež s Čínou, ktorú „obviňuje“ z toho, že veľká časť znečistenia prichádza práve z jej územia. Podľa odhadov by malo ísť až o 70% pevných prachových častíc. Prezident Južnej Kórey tiež avizoval odklon krajiny od využívania uhoľných elektrární.
Umelý dážď chce Južná Kórea spolu s Čínou vytvárať nad Žltým morom, ktoré sa nachádza medzi týmito krajinami. Ide o pomerne známy technologický proces, ktorého výsledky však stále nie sú oficiálne potvrdené vedeckými štúdiami. Pri vytváraní umelých zrážok sa do atmosféry s pomocou lietadiel vypúšťa najčastejšie jodid strieborný, alebo „suchý ľad“, ktoré v oblaku zvyšujú kondenzáciu a pomáhajú tak k vytvoreniu väčšieho množstva zrážok. Dážď potom z atmosféry „vymyje“ pevné prachové častice, ktoré ovzdušie znečisťujú.
Ovládanie počasia v minulosti
Napriek tomu, že ide o technologicky a finančne nákladný projekt, ktorého výsledok je z vedeckého pohľadu stále neistý. Podobné „experimenty“ sa v minulosti objavili už vo viacerých kútoch planéty. Počasie sa snažilo ovládať Rusko počas prvomájových osláv v roku 2016, či samotná Čína v roku 2008 pri otváracom ceremoniáli olympijských hier v Pekingu. Podstata však bola presne opačná a v týchto prípadoch sa krajiny snažili technologicky dažďu predísť. Čína sa však v minulosti testovala aj technológie vyvolávajúce umelý dážď a to konkrétne v oblasti Tibetskej náhornej plošiny.
ScienceAlert, techtimes.com, DailyMail
Nahlásiť chybu v článku