Foto: John Mathew Smith & www.celebrity-photos.com from Laurel Maryland, USA [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons, Unknown, re-photo by David Sedlecký [Public domain], via Wikimedia Commons

Messi, Ronaldo ani Pelé. Najlepším strelcom histórie futbalu je Josef Bican.

Futbal sa za posledné storočie zmenil na nepoznanie. V skutočnosti to ani celkom nemožno porovnať, keďže z obdobia pred druhou svetovou vojnou existuje pramálo akýchkoľvek záznamov. Niečo sa predsa len zachovalo aspoň v písomnej podobe. Vďaka tomu vieme, že najlepší strelec futbalovej histórie nastrieľal tisícky gólov a reprezentoval práve Československo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kto sa zaujíma o futbal a jeho rekordy vie, že Lionel Messi v posledných dňoch oficiálne predbehol Cristiana Ronalda. Bolo to v počte klubových gólov, ktorých sa argentínskemu géniovi podarilo streliť už 608, čo je presne o dva viac, ako sa v klubových dresoch podarilo Ronaldovi. Rozhodli o tom dva góly, ktoré dal Messi v utorok do siete Valladolidu. Argentíčan pridal ešte dve asistencie a Barcelona vyhrala 5:1.

Lionel Messi a Cristiano Ronaldo patria medzi najlepších strelcov v histórii futbalu. Každý, kto je v rebríčku nad nimi má už kariéru dávno za sebou. Viac ich strelili napríklad Gerd Müller, Ferenc Puskás či najlepší futbalista všetkých čias Pelé. Legenda futbalu ich súperom nadelila viac ako 1000. Josef Bican však ešte štyri či päťkrát viac.

5000 gólov a možno aj viac

Bez debát je hráčom s najväčším počtom strelených gólov v histórii najobľúbenejšej loptovej hry. Diskusie sa vedú len o tom, koľko gólov vlastne Josef Bican dal. Zväz futbalových štatistík ich oficiálne udáva 1468, pripúšťa však, že k niektorým záznamom z Bicanových zápasov sa už dnes nemožno dopracovať. Neoficiálne štatistiky hovoria o štyroch, dokonca až piatich tisícoch presných zásahov. Je to jedno. Bican je i tak najlepší.

Bican nie je ani zďaleka taký známy ako Messi, Ronaldo, Maradona či Pelé. Hrával totiž v časoch, keď hráči svoje schopnosti ukazovali najmä na medzinárodných turnajoch a o ich výkonoch písali len na športových stránkach novín. Navyše hral Bican futbal tesne pred vojnou, počas vojny a v období komunizmu, teda v časoch, keď mal svet celkom iné problémy ako hľadať najväčší futbalový talent.

Rakúsky Čech

Narodil sa v roku 1913 vo Viedni do českej rodiny. Nadšenie pre futbal zrejme zdedil po otcovi, ktorý bol hráčom Herthy Viedeň. František Bican prežil prvú svetovú vojnu bez zranenia, osudný sa mu však stal práve futbal. Zomrel vo veku 30 rokov po tom, ako si v zápase zranil obličku.

Josef Bican začal svoju futbalovú kariéru v slávnom rakúskom klube Rapid Viedeň. Za štyri roky v jej drese odohral 49 zápasov, v ktorých strelil 53 gólov. V tom čase už obliekal aj dres rakúskeho národného mužstva, ktorý v 30. rokoch 20. storočia patril medzi svetovú špičku. V 19 reprezentačných zápasoch strelil 14 gólov.

V roku 1937 prestúpil Bican do Slavie Praha, ktorá vtedy, rovnako ako dnes, patrila s pražskou Spartou k tomu najlepšiemu čo český (v tom čase stále ešte československý) futbal ponúkal. Už v nasledujúcom roku so svojím tímom vyhral v tom čase najprestížnejšiu medzinárodnú klubovú súťaž Stredoeurópsky pohár, v ktorej sa Bican stal aj najlepším strelcom. V českej lige strelil svoj 100. gól v júni 1940. O dva roky neskôr v novembri už oslavoval 200-ku. Krátko po druhej svetovej vojne ich mal na konte už 300 a to hovoríme stále len o ligových góloch v drese Slavie.

Nacistom strelil hattrick, potom ich odmietol reprezentovať

Práve v období druhej svetovej vojny bol Bican na vrchole svojich schopností. Ukázať svoj talent na majstrovstvách sveta mu však nakoniec prekazila politika. Bican po anšluse odmietol reprezentovať Rakúsko, ktoré demonštrovalo nacistický režim a nestihol včas získať československé občianstvo, aby na turnaji nastúpil za svoju novú domovinu.

Bican sa dostal do reprezentácie Československa až po majstrovstvách sveta a v roku 1938 stihol v jej drese odohrať ešte dva zápasy. Švédom strelil hattrick a Bulharom dal ešte o jeden gól viac. Československo bolo zmazané z mapy a Bican znovu prezliekal dres. Tentokrát odohral zápasy za Protektorát Čechy a Morava, v ktorých dal Rakúšanom a neskôr Nemcom rovnako po tri góly. Hovorí sa, že mu Nemci ponúkli možnosť reprezentovať nacistické Nemecko na žiadosť samotného Hitlera. Odmietnuť mal so slovami, že on je predsa Čech.

Pre Bicana bolo teda najproduktívnejšie práve obdobie druhej svetovej vojny. Napriek tomu po jej konci, vtedy už 32-ročný futbalista nevyzeral, že by chcel s kariérou skončiť, práve naopak. Vo vynikajúcich výkonoch pokračoval ešte ďalšie desaťročie. Odmietol pritom ponuky, ktoré sa javia priam neodmietnuteľné. Pražskej Slavii ostal verný napriek tomu, že o neho mal záujem napríklad turínsky Juventus.

Nepriateľ režimu

Po komunistickom prevrate však musel Bican Slaviu opustiť. Pod nátlakom režimu sa musel zamestnať a v tom čase zrejme najlepší futbalista sveta skončil pri krompáči. Popri tom hral v 2. ligových Vítkovických Železárnach, ktoré sa s jeho pomocou prebojovali do najvyššej československej súťaže. Po jednej sezóne v Hradci Králové sa potom v roku 1953 vrátil do milovanej Slavie.

Po návrate do Prahy odohral za Slaviu ešte niekoľko ročníkov. Svoj 417. a posledný gól v jej drese strelil v auguste 1955 Libercu. Posledný zápas za pražský tím odohral v novembri toho istého roku. Mal 42 rokov, prešiel na trénerskú kariéru a popri tom stále dával góly za treťoligové Brno.

Bican bol fenomenálny technický útočník, ktorý skóroval snáď v každom odohratom zápase. Štyrikrát pritom strelil v jednom zápase až 7 gólov, šesťkrát dal 5 gólov a 4 góly nastrieľal v dvadsiatich zápasoch. V drese Slavie mal neuveriteľnú bilanciu 2,2 gólov na zápas. Po aktívnej kariére trénoval v Slavii, v Liberci, v Brne či v belgickom Tongerene. Hovorí sa, že za život dal 5000 a možno aj viac gólov, no presné číslo nie je až tak dôležité. Josefa Bicana pri súčasnom štýle futbalu už zrejme nikdy nikto neprekoná.

slavia.cz, ruik.cz, dennikn.sk
Uložiť článok

Najnovšie články