Foto: Wikipedia, Twitter (Elon Musk)

Elon Musk nedávno zavesil na Twitter svoje konštatovanie, že by sme sa viac mali obávať umelej inteligencie ako nukleárnej hrozby zo strany Severnej Kórey.

O existencii tohto muža už vie snáď takmer každý. Dokonca aj ten, kto sa pri otázke životného prostredia a vedného výskumu celkom stráca. Elon Musk je mimoriadne úspešný podnikateľ.  Okrem toho, že stojí za vznikom obľúbeného PayPalu a je riaditeľom automobilky Tesla Motors, má na konte ešte jeden úspech. Tým je nezisková organizácia OpenAI, ktorá sa zaoberá výskumom a kontrolou umelej inteligencie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Teraz je celkom zjavne znepokojený rastúcim pokrokom v technológiách. Musk sa rozhodol zobrať svoje starosti aj na Twitter a podeliť sa s varovaním. „Pokiaľ nemáte obavy z bezpečnosti umelej inteligencie, mali by ste. Ide o značne väčšie riziko, než akým je Severná Kórea,“ napísal pred pár dňami. Jeho varovanie prichádza práve v čase, kedy napätie medzi Severnou Kóreou a USA neustále rastie a hrozba nukleárnych útokov sa stáva čoraz reálnejšou. Napriek tomu Musk verí, že naša najväčšia hrozba sa nachádza vo virtuálne neregulovanom priemysle umelej inteligencie. A práve teraz je čas na to, aby nastali zdokonalenia.

Tweet bol pokračovaním jeho predošlého príspevku, v ktorom písal, že všetko, vrátane áut, lietadiel, jedla, liekov a podobne, predstavuje pre verejnosť nebezpečenstvo. Preto sú tieto veci kontrolované a umelá inteligencia by ma mala byť tiež. Je pravda, že tento typ technológií sa vyvíja míľovými krokmi. Pred časom sa podarilo v OpenAI vytvoriť inteligenciu, ktorá dokázala poraziť profesionálneho hráča v obľúbenej hre Dota. Je to naozaj pozoruhodné, pretože inteligencia sa naučila spôsob akým vyhrať výhradne hraním hry proti sebe po dobu troch mesiacov. Bez vedenia človekom by však bola schopná naučiť sa komplexné mechaniky popri objavovaní nepriateľových chýb. Inteligencia by dosiahla totiž úspechy, na ktoré nie je stavaná ani samotná hra.

Táto situácia sa odohrala 12. augusta počas grand finále na International 7, najväčšom turnaji v Dote. Výherca si mohol odniesť peňažnú odmenu v hodnote 25 miliónov dolárov, kým by ho sledovalo takmer 4,7 milióna ľudí. Nevieme, či táto konkrétna hra slúžila na účel zábavy, alebo k ukázaniu moci a rýchlosti akou sa vyvíja umelá inteligencia, no rozhodne to bolo pôsobivé. Nie je to prvýkrát, kedy Musk upozornil na tento problém, no je celkom zjavné, že od prvého razu svoj názor nezmenil. A je odhodlaný bojovať za to, aby presadil mienku o tom, aký je tento problém dôležitý.

Superintelligence od Bostroma sa oplatí prečítať. S umelou inteligenciou musíme byť nesmierne opatrní. Mohla by byť nebezpečnejšia ako atómové bomby,“ napísal v auguste 2014 na svoj Twitter. Možno je naozaj čas začať tento technologický vývoj viac kontrolovať. Pokiaľ je pravda, že AI predstavuje väčšiu hrozbu ako nukleárny výbuch, budeme potrebovať každú možnú pomoc.

Pozri aj: Bude zásobovať 30- tisíc domácností. Muskova Tesla vybuduje najväčší batériový systém na svete

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články