Elizabeth Nicodemus / Flickr

Druh kliešťa, ktorý je rozšírený v USA, spôsobuje okrem rôznych nepríjemných príznakov aj spustenie zvláštnej alergie.

Uhryznutie kliešťom samozrejme vôbec nie je príjemná záležitosť. Okrem toho, že je to parazit živiaci sa na krvi, je taktiež prenášačom rôznych ochorení a môže nás nakaziť napríklad pre človeka veľmi nebezpečnou lymskou boreliózou. Existuje však typ kliešťa, pôvodne sa vyskytujúceho len na juhovýchode USA. Ten z vás proti vlastnej vôli vytvorí vegetariána.

Článok pokračuje pod videom ↓
Wikipedia/ CDC

Ide o vzácny druh kliešťa, známeho ako kliešť americký, ktorého uhryznutie môže spôsobiť príznaky od intenzívneho svrbenia a kŕčov brucha, až po problémy s dýchaním a dokonca až smrť. Pôvodne bol jeho domovom juhovýchod USA, ale začína sa šíriť a počet prípadov so závažnými komplikáciami sa stále zvyšuje. Tento kliešť totižto okrem už tak či tak nepríjemných príznakov, prináša aj niečo iné a to alergiu na mäso. Aj jediné uhryznutie od neho vám môže spustiť život ohrozujúcu alergiu na konkrétny cukor, ktorý sa nachádza práve v červenom mäse.

Po uhryznutí váš imunitný systém začne bojovať proti Alpha Gal, galaktóze, ktorá sa nachádza práve v červenom mäse. To znamená, že nabudúce, keď zjete mäso s týmto konkrétnym cukrom, čiže hovädzie alebo bravčové, môžete dostať vyrážky, alebo rovno anafylaktický šok.

Túto skutočnosť objavili v roku 2004. Imunológ Thomas Platts-Mills si všimol, že skupina pacientov s rakovinou mala podobné symptómy. Okrem toho, títo pacienti všetci brali rovnaký liek, menom cetuximab. Tieto symptómy sa však objavovali oveľa častejšie u ľudí, ktorí pochádzali z juhovýchodu USA. Sťažovali sa na svrbenie, opuch a nízky krvný tlak. Práve to, že tieto symptómy boli blízko naviazané na oblasť pôvodu pacienta, Platts-Millsa veľmi zaujalo.

Platts-Mills teda začal spolupracovať s distribútormi cetuximabu, aby sa dostal na koreň tejto záhady. Spoločne skúmali krv týchto pacientov a nakoniec zistili, čo majú spoločné. V ich krvi objavili protilátky proti Alpha Gal. V lieku Cetuximab sa tento cukor nachádza, keďže súčasťou jeho výroby sú geneticky modifikované myši. Už im len zostávalo zistiť, prečo sú práve oni na tento cukor tak citliví. 80% pacientov s touto alergiou priznalo, že sú si vedomí, že boli uhryznutí kliešťom.

pixabay

Odvtedy Platts-Mills zistil, že je to práve kvôli uhryznutiu americkým kliešťom a že toto uhryznutie spôsobuje až 20-násobný nárast v proilátkach proti Alpha Gal. Ešte sa však nevie, prečo presne sa to deje.

„Je veľa vecí, čo ešte nevieme o tejto alergii“, povedal Dave Neitze, epidemiológ z Minnesota Department of Health. „Je príliš skoro na to, aby sme to boli schopní presne popísať.“

Okrem toho, zaujímavé je aj to, že nie u všetkých, ktorí boli pohryznutí týmto druhom kliešťa, sa táto alergia následne aj objavila a to ešte väčšmi sťažuje objavenie príčiny.

Zatiaľ, čo sa teda vedci snažia odhaliť príčinu, najlepším riešením navždy zostane dostatočná obozretnosť a prevencia pred uhryznutím kliešťom, napríklad použitím rôznych repelentov.

Pozri aj: 17 rýchlych tipov, ako si užiť výlet v prírode bez zbytočných nepríjemností

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články