Identické dvojčatá Hugo a Ross Turnerovci sa dobrovoľne stali párom ľudských pokusných králikov keď skúmali, či je vegánska strava zdravšia ako konzumácia mäsa a mliečnych výrobkov.
Ako píše portál IFL Science, Bratia Turnerovci sú známi svojimi dobrodružstvami po celom svete, ale nedávno využili svoje predpoklady ako geneticky identické dvojčatá v prospech vedy. V rámci nedávnej štúdie na oddelení výskumu dvojčiat a genetickej epidemiológie na King’s College London dvojčatá počas 12 týždňov dodržiavali dve výrazne odlišné diéty: Hugo jedol striktne vegánske jedlo, zatiaľ čo Ross pokračoval v jedení mäsa a mliečnych výrobkov.
Výsledky v niektorých bodoch prekvapili
„Chceli sme použiť model identických dvojčiat, ktoré sú genetickými klonmi, na testovanie účinku stravy a cvičenia a toho, ako títo jedinci reagujú na rôzne druhy potravín,“ vysvetľuje profesor Tim Spector, epidemiológ z King’s, ktorý viedol výskum. hovorí vo videu pre BBC Reel.
Výsledky boli síce jemné, ale stále významné. V porovnaní s mäsožravým Rossom zaznamenal vegán Hugo masívny pokles cholesterolu a prudký nárast odolnosti voči cukrovke 2. typu. Hugo povedal, že prvé týždne bojoval s vegánskou stravou, zažíval obrovskú túžbu po mäse a syre, ale nakoniec si na to zvykol a tvrdil, že sa cíti energickejšie.
Je pozoruhodné, že vegánska strava bola spojená so stabilnejšou hladinou cukru v krvi a energetickou hladinou, zatiaľ čo mäsožravá strava mala za následok drsnejšie rozdiely medzi vrcholmi a poklesmi energie. Zaujímavé však je, že vegánska strava viedla k výraznému zníženiu diverzity črevných baktérií, pričom zostala stabilná počas mäsovej a mliečnej diéty. Teoreticky to znamená, že vegán Hugo mohol byť potenciálne náchylnejší na choroby v porovnaní s Rossom.
Rozsiahly výskum odhalil niekoľko prekvapivých poznatkov o črevných baktériách a o tom, ako jednotlivci reagujú na jedlo. Štúdia z roku 2019 od toho istého tímu z King’s College London zistila, že reakcie ľudí na rovnaké potraviny sú jedinečné, dokonca aj medzi identickými dvojčatami.
Napriek tomu, že niektorí ľudia jedia rovnaké jedlá, majú prudko zvýšenú hladinu cukru v krvi a inzulínu, čo súvisí s priberaním na váhe a cukrovkou, zatiaľ čo iní majú hladiny tukov, ktoré pretrvávajú v krvnom obehu, čím sa zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb.
Štúdia tvrdí, že dôvodom je pravdepodobne črevný mikrobióm – bilióny baktérií, ktoré obývajú črevný trakt. Aj keď genetika hrá dôležitú úlohu v tom, ako spracovávame potraviny, črevný mikrobióm má tiež výrazný vplyv na to, ako sa jedlo rozkladá. Keďže zloženie mikrobiálnej kolónie sa líši od človeka k človeku, menia sa aj naše reakcie na rovnaké jedlo.
„Zistili sme, že v priemere väčšina identických dvojčiat zdieľa medzi sebou iba 25 až 30 percent svojich mikróbov,“ vysvetlil profesor Spector. „Myslíme si, že to je dôvod, prečo sú mnohé z ich metabolizmu odlišné a prečo inak reagujú na jedlo.“
IFL Science
Nahlásiť chybu v článku