V architektúre od konca 60. rokov vzniklo mnoho šokujúcich a pútavých diel. O veľké množstvo z nich má zásluhu práve legenda Frank Gehry. V súčasnosti sa považujú za majstrovské diela architektúry.
Frank Gehry sa narodil v roku 1929 a svoju umeleckú činnosť začal v USA výrobou nábytku. Keď si však našetril dostatok peňazí, rozhodol sa prerobiť si svoj dom a tak začala jeho slávna kariéra. Teraz sa už považuje za živú ikonu architektúry a jeho výtvory sa preslávila po celom svete.
Múzeum popkultúry, Seattle, USA
Celá táto kozmická stavba, ktorá vyzerá ako by sa tavila, je pokrytá z približne 21 tisíc panelov v rôznych farbách. Tie majú svoj význam. Zlatá je symbolom výrobcu gitár Lesa Paula, modrá amerického výrobcu hudobných nástrojov Fendera, fialová legendu Jima Hendrixa a červená znázorňuje farbu áut, ktorými rock n rollové hviezdy jazdia.
Tancujúci dom, Praha, Česká republika
Tancujúci dom je jedným z najodvážnejších diel architekta Franka Gehryho. Táto moderná budova totiž absolútne nekorešponduje so svojím historickým okolím. Jeho neobvyklý tvar sa však už stal neodmysliteľnou súčasťou starého mesta. Jeho ústredným motívom sú dve veže formované do súsošia Freda a Ginger, ktoré symbolizujú tanečníkov Giner Rogersovú a Freda Astaira.
Stata Center, Cambridge, USA
Alebo celým názvom The Ray and Maria Stata Centrum pre počítačové a informačné vedy. Nachádza sa na mieste bývalej budovy MIT 20, v ktorej sídlilo radiačné laboratórium a bolo zničené v roku 1998. Architektonicky ide o naozaj unikátne dielo. Jej vzhľad je metaforou slobody, odvahy a tvorivosti výskumu, ktorý v ňom prebieha.
Lou Ruvo Center, Las Vegas, USA
Ak by ste si mysleli, že ide o nejakú budovu s umením, boli by ste na omyle. Táto originálne stavba v sebe nesie silné posolstvo. V skutočnosti je sídlom kliniky, ktorá sa zaoberá výskumom a liečbou ochorení mozgu. Založil ju Larry Ruvo na počesť svojho otca, ktorý trpel Alzheimerovou chorobou.
Koncertná sála Walta Disneyho, Los Angeles, USA
Práca na tejto stavbe trvala viac ako 15 rokov. Po dokončení v roku 2003 sa celkové spotrebované náklady odhadovali na viac ako 240- miliónov eur. Okrem svojho unikátneho vzhľadu je výnimočná aj svojimi skvelými akustickými vlastnosťami. Tamojšia filharmónia si musela kvôli excelentnej kvalite zvuku dokonca prepisovať noty.
Hotel Marqués de Riscal, Elciego, Španielsko
Malé španielske mesto okrem vína preslávila aj táto stavba. Táto galaktická budova je luxusný hotel, ktorý láka veľké množstvo turistov.
Múzeum Vitra Design, Weil am Rhein, Nemecko
Táto zaujímavá stavba je sídlom múzea značky Vitra, ktorá sa špecializuje na design a výrobu nábytku. Ide o prvé Gehryho dielo, v ktorom použil zakrivené formy.
Guggenheimove múzeum, Bilbao, Španielsko
Múzeum moderného umenia v Španielsku je charakteristické zakrivenými líniami a množstvom prepojených dielov. Predpokladom vzniku stavby bol cieľ zmeniť priemyselné prístavné mesto na turistickú destináciu. Už jeho samotný výzor je jedným z dokonalých umeleckých diel.
Niet divu, že sa stavba považuje mnohými odborníkmi za jedno z najdôležitejších diel posledných desaťročí. Už počas prvého roku od svojho otvorenia prilákala množstvo turistov, ktorí tak prispeli miestnemu hospodárstvu sumou cez 140-miliónov eur. Vďaka tomu táto budova pomohla obnoviť celé mesto a podľa toho aj dostala prezývku Bilbao efekt.
Biomuseo, Panama
Výstavba tohoto ekologického múzea bola prvým Gehryho projektom v Latinskej Amerike. Vznikla za účelom vytvorenia „Bilbao efektu“. Očakávalo sa totiž, že do mestečka pritiahne veľké množstvo turistov. Jej pestré farby by mali symbolizovať charakter Panamy.
Budova Dr. Chau Chak Wing, Sydney, Austrália
V roku 2015 dokončil Gehry svoj prvý projekt v Austrálii. Tým pokoril už 7. kontinent v poradí. Ide o budovu Technickej univerzity a na jej výstavbu bolo použitých približne 320- tisíc tehál.
MARTa Herford, Herford, Nemecko
Pôvodná budova textilnej továrne sa pod rukou Gehryho premenila na múzeum súčasného umenia. Jej názov je skratkou od Möbel (z nemčiny nábytok), ART (z angličtiny umenie) a Ambiente (prostredie).
Umelecká galéria Ontário, Kanada
Gehry síce pochádza z Kanady, no svoju prvú stavbu tu postavil až ako 79-ročný. Budova prechádzala rôznymi rekonštrukciami a zmenami od roku 1920.
Binoculars Building, Los Angeles, USA
Celá budova je postavená v tvare obrovského ďalekohľadu a je originálnym umeleckým dielom, ktoré slúži ako doplnok k samotnej budove.
Umelecké múzeum Fredericka R. Weismana, Minnesota, USA
Budova je súčasťou areálu Minnesotskej univerzity a zároveň je originálnym abstraktným umeleckým dielom. Získala si významné miesto vo svete architektúry.
Ryba, Barcelona
Táto pútavá kolosálna socha bola prezentovaná už v roku 1992 počas príprav na olympijské hry, ktoré sa konali v Barcelone. Je postavená z kovových dosiek, ktoré odrážajú slnečné lúče a vďaka tomu vyzerá stavba ešte živšie.
Sídlo IAC, New York, USA
Zabudnite na lesklý a iskrivý plech, ktorý okamžite pritiahne pozornosť. Celá budova je totiž postavená z materiálu, ktorý sa koncepčne priblížil ľadovcu.
Gehryho rezidencia, Santa Monica, USA
Postmoderná, avantgardná, nekonvenčná, nápadná, eklektická, chaotická. Tieto všetky prívlastky získal Gehry po začatí svojej hviezdnej kariéry. Jeho prvým počinom však bola rekonštrukcia jeho vlastného domu. Chcel ňou na seba pritiahnuť pozornosť. A ako môžeme vidieť, zaručene to fungovalo.
Fondation Louis Vuitton, Paríž, Francúzsko
Na vytvorenie tohoto múzea bolo potrebných 3600 sklenených panelov a 19- tisíc betónových panelov. Bola otvorená v roku 2014 a patrí medzi najunikátnejšie architektonické prírastky parížskeho umenia 21. storočia. Nájdeme v nej diela umelcov ako Andy Warhol alebo Roy Lichtenstein.
Budova Peter B. Lewisa, Cleveland, USA
Budova získala názov podľa známeho filantropa a generálneho riaditeľa poisťovne. Slúži ako učebňa pre študentov školy Weatherhead School of Management. Je zaujímavá aj svojím interiérom, pretože sa v nej nachádzajú triedy, ktoré vyzerajú ako z Picassovych malieb.
Centrum Richarda B. Fishera, Annandale-On-Hudson, USA
Od svojho otvorenia v roku 2003 sa tejto budove dostalo množstvo pozornosti. Dokonca si získala prívlastok najlepšia malá koncertná sieň v Spojených štátoch. V skutočnosti však až taká malá nie je. Nájdeme v nej dve divadelné sály a niekoľko štúdií na skúšanie.
The Cinémathèque Française, Paríž, Francúzsko
V tejto postmodernistickej budove sa nachádza najväčší filmový archív na svete. Okrem samotného kina sa v nej nachádza aj reštaurácia alebo knižnica, ktorá vnikla v roku 1992 a snaží sa verejnosti priblížiť čary kinematografie.
boredpanda.com
Nahlásiť chybu v článku