Je 16. február 1945. Japonsko už dlho nie je tým, čo bývalo v porovnaní s obdobím, keď zaútočili na Pearl Harbor. V Tichomorí sa Američanom v tej dobe už podarilo získať zdrvujúcu prevahu. V bitke pri Midwayi prišlo japonské cisárske námorníctvo o štyri lietadlové lode, prehrali aj bitku o Guadalcanal. Všetko smerovalo k tomu, že Američania sa čoskoro dostanú na územie Japonska. V ceste im stál strategicky položený ostrov Iwó-džima, na ktorý práve 16. februára 1945 začali útočiť.
Japonci ostrov doslova rozkopali
Iwó-džima (dnes Iótó) je pomerne malý, iba 21 km2 veľký ostrov vulkanického pôvodu. Inak celkovo rovnému ostrovu dominuje hora Suribači vo výške 161 m n. m.
Pre Japonsko bol ostrov v čase 2. svetovej vojny významným a strategickým miestom, píše Britannica. Nachádzali sa tu dve letiská a tiež sa tu dali odpozorovať nálety bombardérov, ktoré smerovali na japonskú pevninu, či na 1 200 kilometrov vzdialené Tokio.
Japonci vedeli, že ostrov bude prvý na rane, keď prídu Američania. Preto takmer rok pred útokom bol ostrov prekopaný a vystavala sa tu podzemná sieť bunkrov a tunelov o celkovej dĺžke až 18 kilometrov. Japonský veliteľ ostrova a muž, ktorý ho bránil až do konca, generál Tadamiči Kuribajaši tušil, že túto bitku nevyhrá a Američania ostrov dobyjú, píše americká armádna stránka venovaná námorníctvu. Aj tak však nemal v úmysle vzdať sa.
21-tisíc Japoncov proti 110-tisíc Američanom
Už čísla v podnadpise hovoria o drvivej prevahe Američanov. Bitka, ktorá na prvé počutie má jasného víťaza, však bola vykúpená veľkým počtom strát.
Američania predpokladali, že ostrov dobyjú za jeden deň. Viac sa mýliť ani nemohli a v konečnom dôsledku im to trvalo od 16. februára do 26. marca 1945, píše History.
16. februára síce bitka o Iwó-džimu začala, no na ostrove nebola ani jedna americká noha. Ostrov bol bombardovaný, aby vojaci pri vylodení mali už výhodu. Geniálnym vybudovaním siete bunkrov však Japonci pri bombardovaní neutrpeli takmer žiadne straty a čakali na deň D.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- ako sa započala invázia na ostrov po ostreľovaní;
- prečo Japonci hneď neútočili;
- ako prebiehal útok na symbol ostrova – horu Suribači;
- aký bol smutný príbeh vojaka pôvodom zo Slovenska.
Po zakúpení predplatného tiež získaš
- Články bez reklám na Interez, Odzadu, EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Prístup k exkluzívnym benefitom
Nahlásiť chybu v článku