Ilustračná foto: Profimedia

Troch mužov zabili milióny baktérií a plynov v nádrži plnej hnoja.

Podobné prípady sa stávajú zriedkavo, no keď sa udejú v slede niekoľkých pár dní, dostávajú úrady dôvody na varovania. Traja muži zomreli pri práci vo veľkej skládke hnoja. Za ich smrť mohla kombinácia faktorov, predovšetkým však miliardy baktérií a neuveriteľný zápach zhintých vajec. 

Článok pokračuje pod videom ↓

O nezvyčajnom prípade úmrtia troch bratov informoval web IFL Science. Ten sa bližšie pozrel a vysvetlil, aká nebezpečná môže byť práca na farme, obzvlášť, ak pracujete s nebezpečným hnojom.

Troch bratov našli ležať v hnoji

Garyho, Todda a Brada Wuebkerovcov, troch bratov-farmárov z Ohia, našli minulý utorok popoludní záchranári v bezvedomí ležať na dne odkaliska s hnojom. Všetci traja síce boli v bezvedomí, no vykazovali známky života, preto ich urýchlene previezli do nemocnice. Tam ale napokon zomreli.

Ilustračná foto: Profimedia

Zistilo sa, že za ich smrť mohla kombinácia faktorov, predovšetkým však baktérie, ktoré sa im dostali do tela cez dýchacie ústrojenstvo. Doslova miliardy mikroorganizmov mali v priestore nádrže s hnojom vynikajúce prostredie na to, aby dokázali vytvoriť doslova smrtiacu jamu s kokteilom škodlivých plynov a odčerpaným kyslíkom. Na toto všetko napokon trojica bratov aj doplatila.

Nebezpečný sírovodík

Ako portál IFL Science vysvetľuje, hnoj akéhokoľvek druhu je prakticky takmer okamžite rozložený za pomoci rôznorodých mikroorganizmov. Ide ale najmä o anaeróbne baktérie, ktoré produkujú plyny, vrátane sírovodíka, oxidu uhličitého a amoniaku. Tieto sú v príliš vysokých koncentráciách nielen silne zapáchajúce, ale hlavne pre človeka a jeho zdravie škodlivé. Nehovoriac o tom, že môžu kyslík v stiesnených priestoroch doslova vytlačiť.

Ilustračná foto: Profimedia

Najväčším problémom v hnojiskách je podľa viacerých odborníkov sírovodík. Ten je známy svojím štipľavým zápachom pripomínajúcim zhnité vajíčka. Toxický je už pri malých množstvách a môže spôsobiť podráždenie očí, nosa, hrdla, ale aj bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, vracanie či kašeľ. Ak ho človek vdýchne príliš veľké množstvo, môže dôjsť k paralyzovaniu nervových buniek v nose, čím dotyčný príde o čuch a nebude vedieť, že sírovodík aj naďalej vdychuje. Pri veľmi vysokých koncentráciách sírovodík človeka zabíja už po niekoľkých vdychoch.

Pracovali v jame s hnojom

Čo však taktiež pri nedávnom incidente v Ohiu zohralo nemalú rolu, bol fakt, že sírovodík aj oxid uhličitý sú výrazne ťažšie plyny ako kyslík. V jamovitom prostredí môžu oba plyny klesnúť na dno, hromadiť sa a môže dôjsť k vytvoreniu toxických bublín bez akéhokoľvek prívodu kyslíka.

Ilustračná foto: Pixabay

Traja bratia mali podľa informácií spravodajských agentúr pracovať na čerpadle priamo v jame, kde sa takto sírovodík a oxid uhličitý nahromadili. Ich prácou došlo k prasknutiu týchto toxických bublín a z výparov sa nemálo nadýchali a skončili v bezvedomí.

Ilustračná foto: Pixabay

Najčastejšie sa podobné úmrtia stanú v auguste

Čo je však zaujímavé, aj keď sa podobné prípady nestávajú príliš často a ide o zriedkavé nehody, v poslednom období americké Centrum pre prevenciu a liečbu chorôb (CDC) zaznamenalo niekoľko podobných úmrtí pri práci v nádržiach s hnojom. K takýmto nehodám podľa CDC dochádza najmä v období augusta, kedy príliš teplé počasie pomáha baktériám zvyšovať riziko vzniku nebezpečných toxických plynov.

Odborníci zároveň radia, aby do podobných priestorov nevchádzali bez potrebného ochranného oblečenia, respektíve bez predchádzajúceho testu kvality ovzdušia v priestore.

Uložiť článok

Najnovšie články