Archívna fotografia, SITA/AP

Albe sa vo voľnej prírode darí výborne.

Má modré oči a mimoriadne vzácne sfarbenie srsti. Dokonca tak vzácne, že Alba je dodnes považovaná za jediného albínskeho orangutana na svete. Po ťažkom životnom príbehu ju v roku 2018 vypustili do voľnej prírody. Ochranári po dvoch rokoch hlásia skvelé správy. Alba stále žije a vyzerá, že sa jej dobre darí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Indonézske ministerstvo životného prostredia v spolupráci s nadáciou na ochranu orangutanov Borneo Orangutan Survival Foundation ešte koncom minulého mesiaca v tlačovej správe informovali, že v národnom parku Bukit Baka Bukit Raya po dlhom čase spozorovali samicu Albu, ktorá je považovaná za jediného albínskeho orangutana na svete. Albu sa ochranárom podarilo zachrániť v roku 2017, do voľnej prírody bola vypustená v decembri 2018.

Archívna fotografia, SITA/AP

Život v klietke

Ochranárom sa Albu podarilo zachrániť na ostrove Borneo v roku 2017. Samicu albínskeho orangutana objavili v jednej z dedín v oblasti Kalimantan. Miestni obyvatelia samicu držali v klietke, bola podvyživená, dehydrovaná a v srsti jej objavili niekoľko parazitov. Ochranári samicu orangutana oslobodili a v priebehu niekoľkých mesiacov jej poskytovali potrebnú zdravotnú pomoc.

Archívna fotografia, SITA/AP

Albinizmus nie je v živočíšnej ríši ničím výnimočným, napriek tomu však ide o vzácnu genetickú poruchu. Alba je považovaná za jediného orangutana – albína, svetlé sfarbenie ju v prírode robí mimoriadne zraniteľnou. Ohrozená je nielen pytliakmi, ale napríklad aj slnečným žiarením, ktoré jej môže spôsobiť rakovinu. Po zotavení tak ochranári Albu vypustili do národného parku Bukit Baka Bukit Raya.

Archívna fotografia, SITA/AP
Lesní muži (preklad názvu orangutan) obývajú ostrovy Borneo a Sumatra, podľa ktorých dostali svoje názvy aj dva najrozšírenejšie druhy. Kým tých bornejských žije o čosi viac ako 100-tisíc, sumatrianskych len niečo vyše 14-tisíc. Tretí poddruh, orangutan tapanuli, objavený len v roku 2017, je najohrozenejším druhom z radov hominidov na svete. Vo voľnej prírode sa nepohybuje viac ako 800 jedincov.

Alba tak už druhý rok žije opäť vo svojom prirodzenom prostredí. Monitorovaná je čipom, až teraz sa ju však ochranárom po dlhom čase podarilo spozorovať na vlastné oči. Stalo sa tak koncom februára pri vypúšťaní ďalších zachránených orangutanov do voľnej prírody.

Archívna fotografia, SITA/AP

„Máme správy o tom, že Alba je vo voľnej prírode schopná samostatného života, bez problémov si hľadá potravu a stavia vlastné príbytky. Stretáva sa tiež s ďalšími orangutanmi v národnom parku, čo je veľmi pozitívne. Veríme, že Alba v pralese prežije a že bude žiť skutočný divý život,“ hovorí v tlačovej správe riaditeľ národného parku Bukit Baka Bukit Raya.

Uložiť článok

Najnovšie články