Veľkonočný ostrov je celosvetovo preslávený typickými monolitickými sochami s názvom moai. Tieto sochy sú samy o sebe záhadou a stali sa tak lákadlom pre turistov. Aj preto mnohých zaujala správa o nájdení novej sochy z tohto ostrova, nachádzajúceho sa v južnej časti Tichého oceánu, v blízkosti Čile.
Jediná svojho druhu
Nová socha moai bola nájdená na dne vyschnutého jazera krátera sopky, uvádza portál The Guardian, ktorý sa odvoláva na komunitu pôvodných obyvateľov, ktorí ostrov spravujú.
Socha bola nájdená už 21. februára tímom vedcov z univerzít v Čile, ktorí spolupracujú na projekte obnovy močiarov a jazier nachádzajúcich sa v kráteri sopky Rano Raraku.
„Táto socha má veľký potenciál pre štúdium. Je to jedinečný objav, pretože je to prvýkrát, čo bola moai objavená v jazere v kráteri Rano Raraku,“ uviedla komunita pôvodných obyvateľov.
Vďaka vyschnutému jazeru
Sochu objavili vďaka tomu, že jazero začalo v roku 2018 vysychať. „Zaujímavé je, že za posledných 200 až 300 rokov bola lagúna hlboká tri metre, čo znamená, že človek tam nemohol v tom čase sochu umiestniť,“ tvrdí komunita.
Novoobjavená socha je vysoká 1,6 metra a našli ju zvalenú na bok. Komunita teraz hľadá finančné prostriedky na to, aby mohla vykonať rozsiahlejšiu štúdiu o tomto objave.
Tak ako sopka Rano Raraku, tak aj sochy moai sú zapísané medzi svetové dedičstva UNESCO.
Sochy boli vytesávané približne v rokoch 1250 až 1500 a materiál sa bral práve z krátera Rano Raraku, kde sa týchto sôch nachádza takmer polovica v rámci celého ostrova. Najvyššia zo sôch má 10 metrov a hmotnosť až 82 ton.
Nahlásiť chybu v článku