Foto: Peter Horálek/TS

Stačí byť vybavený malým ďalekohľadom alebo vám stačí aj váš zrak v prípade, ak budete mimo miest a môžete tak pozorovať jedinečný astronomický úkaz.

Kométa ZTF, ako informuje Petr Horálek v tlačovej správe, bola objavená 2. marca 2022. V dobe objavenia mala približne 17. hviezdnu veľkosť, čo je veľmi slabý objekt a ležala 4,3 astronomickej jednotky od Slnka. Následné pozorovania ukázali, že ide o dlhoperiodickú kométu s dobou obehu asi 50-tisíc rokov.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Na niektorých miestach Slovenska sa konečne vyjasnilo, takže milovníci nočnej oblohy môžu vyraziť pozorovať kométu ZTF,“ píše Horálek.

„Práve v týchto dňoch nastávajú najlepšie podmienky na pozorovanie a fotenie kométy ZTF. Kométa je cirkumpolárna (vôbec nezapadá), večer ju nájdete nad severným obzorom v súhvezdí Draka. V priebehu noci sa potom dostáva vysoko k nadhlavníku. Na jej vyhľadanie potrebujete mapku,“ popisuje, kde môžeme kométu sledovať.

Foto: Peter Horálek/TS

„Jasnosť kométy C/2022 E3 ZTF dosiahla prahu 5,5 magnitúdy, vďaka čomu je kométa viditeľná aj voľným okom (samozrejme mimo mesta) ako slabučká hmlistá škvrnka. 22. januára bol vďaka jedinečnej geometrii kométy a našej planéty Zeme viditeľný aj veľmi výrazný protichvost,“ dodáva.

„Na mojej snímke sa kométa objavuje nad slovenskými zasneženými Vysokými Tatrami (kde bolo v minulom storočí objavených niekoľko komét), zachytená 200mm teleobjektívom zo zamrznutého brehu Štrbského Plesa. Blízko osvetlenej cesty je v popredí vidieť symbolický horský hotel Patria v tvare trojuholníka,“ opisuje jedinečnú fotografiu kométy.

Foto: Peter Horálek/TS

„Aj napriek svetelnému znečisteniu mesta Zákopané na severe (za horami) bola kométa pekne vidieť. Ľudské oči samozrejme nie sú také citlivé, takže reálny zážitok z kométy na oblohe nebol taký podmanivý, aspoň nie bez ďalekohľadu. Kométa je teraz na ceste k najbližšiemu bodu k Zemi, ktorým prejde 1. februára (0,28 AU),“ uzatvára.

Uložiť článok

Najnovšie články