Foto: SITA

Taliban tvrdí, že obkľúčil Pandžšír; uprednostnil by však rokovania.

Islamistické hnutie Taliban v pondelok oznámilo, že jeho bojovníci obkľúčili jednotky odboja v údolí Pandžšír. Taliban by však miesto bojov chcel vyjednávať, informuje agentúra AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Jediná neovládnutá provincia

Vyhlásenie militantného hnutia prichádza po protichodných správach o nočných potýčkach. Protalibanské sociálne siete písali o zhromažďovaní bojovníkov hnutia a bývalý afganský viceprezident Amrulláh Sálih uviedol, že sily odboja kládli silný odpor. Sálih je medzi viacerými afganskými predstaviteľmi, ktorí sa po ofenzíve Talibanu a dobytí Kábulu uchýlili do Pandžšíru – jedinej afganskej provincii doposiaľ neovládnutej talibmi.

Foto: SITA

Hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid na sociálnej sieti Twitter uviedol, že bojovníci hnutia „sú umiestnení blízko Pándžšíru“ a obkľúčili túto oblasť z troch strán. „Islamský emirát sa pokúša vyriešiť túto záležitosť pokojne,“ dodal.

Neporadili si s ňou ani Sovieti

Používateľské účty na sociálnych sieťach podporujúce odboj v Pandžšíre odmietli predchádzajúce tvrdenia o tom, že bol odboj zatlačený. Vyhlásili, že bojovníkov Talibanu prepadli a presmerovali. Tvrdenia oboch strán nebolo možné nezávisle preveriť.

Foto: SITA

Pandžšír je odľahlá, z veľkej časti neprístupná horská oblasť. Toto údolie je strážené úzkou roklinou, cez ktorú je vstup – alebo únik – pre cudzincov mimoriadne ťažký, pretože sa môžu stať terčom tamojších jednotiek rozostavených na vyššie položených miestach.
Cez túto prírodnú obranu počas minulých konfliktov neprenikli sovietske jednotky v 80. rokoch minulého storočia a ani Taliban.

Na čele protitalibanských jednotiek stojí okrem Sáliha aj Ahmad Masúd, syn zavraždeného veliteľa protitalibanskej Severnej aliancie podporovanej Spojenými štátmi Ahmada Šáha Masúda.

Foto: SITA

Hovorca Masúdových síl odboja pre AFP cez víkend povedal, že skupina je pripravená na „dlhodobý konflikt“, uprednostnila by však rokovanie o všeobsažnej vláde, pričom podmienkami pre mierovú dohodu s Talibanom sú decentralizácia, systém, ktorý zabezpečuje sociálnu spravodlivosť, rovnosť, práva a slobodu pre všetkých.

Uložiť článok

Najnovšie články