Rakúsky režisér Gerald Kargl investoval 100-tisíc eur do svojho prvého filmu. Kvôli jeho brutalite však bol zakázaný v množstve krajín, a tak mu zostalo na krku iba veľa dlhov. Snímka Angst je preto zároveň aj režisérovým posledným filmovým dielom. Dá sa povedať, že mal smolu, pretože napriek extrémnym scénam ide o film, ktorý má na konte vysoké divácke hodnotenia.
Príbeh snímky Angst z roku 1983 je inšpirovaný skutočným prípadom zločinca a jedného z najšialenejších vrahov rakúskej kriminalistiky, Wernera Knieseka. Nešlo totiž o vraha, ktorý by sa pri svojich výkonoch trestu vo väzení poučil, práve naopak. Vždy keď bol prepustený, tak do niekoľkých hodín alebo dní spáchal znova nejaký zločin.
Svoju mladosť strávil s mamou, otca nikdy nestretol. Keď sa dozvedel, že jeho mama chce, aby sa z domu odsťahoval, brutálne a bez zmilovania ju bodol nožom. Po tomto čine utiekol do Nemecka, v Hamburgu ho však polícia zatkla a na dva roky putoval do rakúskeho väzenia. Po prepustení nasledoval celý rad krádeží, ktoré vyvrcholili vraždou staršej dôchodkyne. Keď mal byť znova súdený, odvolal svoje činy na duševné poruchy a dostal zmiernený trest – iba osem rokov za mrežami.
Hneď ako ho pustili z väzenia, kradol a vraždil ďalej
Ani tieto roky však v jeho správaní nepriniesli zmenu a história sa po jeho prepustení znova zopakovala. Celkovo bol odsúdený až sedemkrát a svoju prvú vraždu spáchal v mladom veku, keď mal iba 21 rokov. Začiatkom roka 1980 spáchal svoje najkrvilačnejšie zločiny a vyzabíjal jednu celú rodinu. Vtrhol do domu rodiny svojho známeho na invalidnom vozíku, s ktorým sa poznali od Wernerových troch rokov. Postihnutého mladíka priviazal a mučil. Keď prišli domov jeho mama a sestra, zostali v šoku.
Werner však uškrtil muža priamo pred očami jeho mamy a sestry. Rovnako mučil aj ich. Mamu prinútil vziať si lieky na srdce, aby tak skoro neskolabovala a mohol si dlhšie ukájať svoje zvrátené chúťky. Najdlhšie týral 24-ročnú Ingrid, ktorá podľahla po jedenástich hodinách a zomrela. Zabil aj ich mačku, k mŕtvym telám si napokon ľahol a zaspal pri nich.
Polícii sa ho podarilo chytiť hneď na ďalší deň, keď zamestnanci reštaurácie, v ktorej jedol s čiernymi rukavicami na rukách a s neobvyklým balíkom hotovosti. Napokon sa im k svojim činom aj sám priznal a uviedol, že jeho motívom bola prostá túžba chcieť zabiť. Po tomto bol konečne odsúdený na doživotie.
Do detailov sleduje činy vraha a jeho nechutné myšlienky
Kontroverzný príbeh z Rakúska sa stal inšpiráciou filmu Angst Geralda Kargla, ktorý ho nakrútil zaujímavým spôsobom. Sleduje iba jeho posledné prepustenie a posledné vraždy, ktoré spolu aj s jeho chytením trvali iba jeden deň. V podstate neobsahuje žiadne dialógy, počujeme iba vrahove skazené myšlienky a aj preto pôsobí na diváka ešte skľúčujúcejšie.
Je vhodný iba pre silné povahy a samotná hlavná postava je od začiatku do konca vykresľovaná ako nechutný a zvrátený maniak. Preto je divákom hneď jasné, že to nebude úplne príjemné pozeranie. Celkovo pôsobí surovo aj vďaka výbere hlavného predstaviteľa, ktorého stvárnil herec Erwin Leder.
Aby ho mohol režisér natočiť, financoval ho úplne sám a do filmu vložil 400-tisíc eur. Kvôli obrovskej brutalite, explicitným scénam násilia alebo sexuálnemu ukájaniu sa na týraní ostatných bol však film zakázaný takmer v celej Európe, preto sa mu tieto peniaze nemohli vrátiť a zostal teda v strate. Z filmu presedlal na reklamu a k tomuto audiovizuálnemu umeniu sa už nikdy nevrátil.
Angst však prináša naozaj realistický pohľad na krutého vraha, bez akýchkoľvek prikrášlení alebo jeho nápravy. Pretože aj prípady ako ten jeho sa v histórii odohrali a nemali by byť ospravedlňované.
Dá sa povedať, že je to možno aj škoda. Film Angst totiž patrí celkovo medzi najobľúbenejšie jedného z najvýraznejších režisérov súčasnosti, Gaspara Noého, Diváci snímku rovnako chvália a vyslúžila si aj kladné hodnotenia.
Na ČSFD sa môže pochváliť hodnotením 73 %, na portáli IMDb dostal 7,3/10 a Rotten Tomatoes mu udelil 100 %. Ak obľubujete filmy podľa skutočných udalostí a nevadí vám dávka realistického násilia, nenechajte si ho ujsť. Patrí totiž medzi tie najlepšie kontroverzné filmy, aké boli kedy nakrútené a v tejto kategórii sa dá označiť za kult.
Pozrite si krátku ukážku a posúďte sami, či mu dáte šancu:
ČSFD, IMDb, wikivisually.com
Nahlásiť chybu v článku