Grandfather paradox, alebo teda paradox starého otca, je ďalšia z otázok, nad ktorou sa ľudstvo už nejaký čas zamýšľa. Tentokrát sa jedná o paradox, ktorý súvisí s cestovaním v čase. Asi každý z nás si občas želá, aby sa mohol vrátiť do minulosti a zmeniť sled udalostí, poprípade by niektorí z nás radi vycestovali do budúcnosti, aby sme vedeli, čo nás čaká. Grandfather paradox ale rieši trochu komplikovanejší problém.
Grandfather paradox bol prvýkrát popísaný už v roku 1931. Vo svojom sci-fi románe ho v roku 1943 opísal aj spisovateľ René Barjavel, ktorý sa otázkou cestovania v čase zaoberal takmer celý svoj život. Čo to teda grandfather paradox vlastne je?
Ak by sme si to vysvetlili zjednodušene, tak by tento paradox znel asi nasledovne. Predstavte si, že máte možnosť cestovať v čase. Vrátite sa teda do minulosti a zabijete svojho starého otca ešte pred tým, ako stretol vašu starú mamu. To by malo za následok to, že ani vaši rodičia, a ani vy by ste sa nikdy nenarodili. To ale znamená, že by ste nikdy nemohli vycestovať späť v čase, tým pádom by bol váš starý otec stále nažive a tým pádom by ste sa neskôr narodili aj vy. Následne by ste sa vracali opäť v čase, zabiť svojho starého otca. Vzniká paradox. Áno, je to trochu komplikovanejšie a hlavne myšlienka, že sa vrátite do minulosti zabiť svojho starého otca, je tak trochu zvrátená.
Takýto absurdný paradox, ktorý nakoniec vedie k negácii, je napríklad aj to, že by ste sa vrátili do minulosti a zabili by ste človeka, ktorý vynašiel stroj času, prostredníctvom ktorého ste vlastne cestovali. Častým motívom kníh, ale aj rôznych filmov a seriálov, je tzv. Hitler paradox. Protagonista cestuje späť v čase zavraždiť Adolfa Hitlera ešte pred tým, ako sa v jeho hlave zrodí myšlienka, ktorú všetci dobre poznáme. Dokážete si predstaviť dôsledky tohto činu? Je takmer isté, že každý, kto sa narodil po vojne, ňou bol nejakým spôsobom ovplyvnený a tým pádom by sa časový paradox vzťahoval zrejme na každého z nás.
Vedci nedávno prišli s teoretickými riešeniami tohto problému. Prvým riešením paradoxu je, že keď idete späť v čase zabiť vášho starého otca, nepôjdete späť vo svojej vlastnej histórii, ale pôjdete späť v jej kópii a všetko, čo v tejto verzii urobíte, ovplyvní alternatívnu budúcnosť tohto vesmíru, ale nie vašu vlastnú. Táto teória je však trochu „nudná“, pretože ste sa len vyhli paradoxu.
Keď sa teda vrátite späť v čase zabiť svojho starého otca, tak vlastne neexistujete a váš starý otec nemôže byť zabitý a vznikli teda dva paralelné deje. To už vieme. Aj keď toto všetko sú len hypotetické tvrdenia, pretože sa nikto v čase nevrátil, aby to otestoval, existujú dôkazy o tom, že dve rozdielne reality sa môžu diať paralelne.
Subatomárne častice dokážu robiť niekoľko vecí paralelne. Jedná sa napr. o proces známy ako kvantová superpozícia a práve teraz sa odohráva v jadre Slnka. Ak aplikujete podobný druh myslenia aj na grandfather paradox, dostanete niečo ako dve uzavreté časové slučky, kde je váš starý otec zároveň živý aj mŕtvy. A vy v podstate tiež. Je však existencia časových slučiek v súlade so zákonmi fyziky? V nasledujúcom videu sa o grandfather paradoxe dozviete ešte viac. Možno to zmení váš celkový pohľad na cestovanie v čase.
[youtube XayNKY944lY 720 410]
zdroj: interez.sk (Lucia M.), sciencealert.com, youtube.com
Nahlásiť chybu v článku