Davy netrpezlivých a zvedavých turistov nie sú nijak zvlášť príjemné, vážnu hrozbu však predstavujú pre strom Fortingall Yew. The Scotsman píše, že je to tis, ktorý prežil tisícročia a je považovaný za najstarší žijúci strom Británie, ba možno aj Európy. Je však otázne, či sa ho podarí udržať nažive aj ďalšie storočie.
Tis starý 5 000 rokov
Odhaduje sa, že strom Fortingall Yew má okolo 5 000 rokov, no je otázne, ako dlho ešte vydrží. Turisti, ktorí si chcú túto atrakciu pozrieť, totiž neraz olamujú konáre a snažia sa na strom všeličo zavesiť. Aj keď mnohí vnímajú strom ako niečo neživé, ošetrovatelia hovoria, že trpí. Pre The Scotsman sa vyjadrila Catherine Lloyd, ktorá hovorí, že turisti miestami strom napádajú, následkom čoho sa mu darí čoraz horšie.
Múrom je obohnaný už od viktoriánskych čias
Strom sa nachádza v britskom meste Perthshire, pričom za tisícročia narástol do úctyhodných rozmerov. Obvod kmeňa dosahuje takmer 16 metrov a strom je vysoký viac ako 7 metrov. Aj keď ide o jeden strom, tis sa rozvetvuje na niekoľko konárov tak, že sa zdá, akoby išlo o skupinku samostatne rastúcich stromov. Už od viktoriánskych čias je strom obohnaný múrom a kovovým plotom, ktorý mal turistov udržať v bezpečnej vzdialenosti, zdá sa však, že takéto ochranné prostriedky nie sú príliš efektívne.
Strom starší ako pyramídy v Gíze
Ako na svojom blogu uvádza Royal Botanic Gardenv Edinburghu, určiť presný vek tisu nie je ľahké, jeho kôra už totiž zhnila, čo je pri tak starých stromoch celkom bežný jav. Vek odhadujú odborníci najmä na základe letokruhov a na základe informácií, ktoré sa o strome zachovali. Na základe toho je isté, že strom má najmenej 2 000 rokov, zrejme je však ešte o 3 000 rokov starší. To znamená, že strom rástol už v čase, keď pyramídy v Gíze a Stonehenge v Británii ešte ani neboli postavené.
Pred 3 rokmi strom zmenil pohlavie
Aj keď strom vydržal tisícročia, je možné, že to najbližšie neprežije, a to práve vďaka správaniu sa turistov. Tis totiž vykazuje jasné známky nepohody, napríklad, v roku 2015 nečakane zmenil pohlavie. Po celý čas, čo ho odborníci sledujú, bolo jasné, že ide o samčí strom, v roku 2015 však bola vonkajšia časť obsypaná plodmi, čo je typické len pre samičie stromy. Takáto zmena pre stromy nie je nezvyčajná, tis však mal doteraz plody vždy len na jednom konári. Pre The Guardian sa vyjadril Brian Muelaner, odborník na antické dreviny, ktorý hovorí, že takýmto spôsobom sa snaží strom zabezpečiť si prežitie, keď sa ocitne v stave ohrozenia.
Strom trpí už desaťročia
Strom však trpí už niekoľko desaťročí, v 19. storočí sa pri jeho kmeni konali ohňostroje, cez jeho rozšírenú časť jazdili kone a z kôry, ktorú vtedy strom ešte mal, si niekto vyrobil poháre. Odborníci sa snažia urobiť všetko pre to, aby strom zachránili a aby uchovali jeho DNA, snažia sa za pomoci odrezkov vypestovať čo najviac nových tisov.
allthatisinteresting, thescotsman
Nahlásiť chybu v článku