Mnohí z nás už o tom festivale a jeho odpornej tradícii počuli. Španieli sa ho však odmietajú vzdať. Je pre nich akosi prirodzené pozorovať zvieratá, obzvlášť býky, ako umierajú v agónii. Najčastejšie sa ohrádzajú tvrdením, že ide o súčasť ich kultúry. Zbytok sveta je však presvedčený o tom, že takáto tradícia či už je súčasťou kultúrneho dedičstva alebo nie, nemá v modernom svete miesto.
Presvedčiť vás o tom môže aj jedna z atrakcii festivalu, na ktorej sa býkovi podpália rohy. A takéto besnenie často vyústi v to, že úbohé zviera spácha samovraždu, aby sa vyhlo utrpeniu.
Táto krutá tradícia sa v Španielsku odohráva už niekoľko storočí a zdá sa, že sa nikam nechystá. Zvyčajne sa jej zúčastní okolo 1 500 divákov.
Boj proti krutosti
Španielska organizácia, ktorá bojuje za práva zvierat, AnimaNaturalis, sa dostala na tento festival a podarilo sa jej odniesť niekoľko záberov. Zo normálnych okolností je vytváranie fotografií a videozáznamov na tejto akcii, prísne zakázané. Na festivale držalo niekoľko mužov úbohé zviera tak, aby sa nemohlo brániť a následne mu do parožia umiestnili suché drevo.
Zvieratá trpia v ohromných počtoch
Potom sa drevo na jeho paroží zapáli a úbohé zviera sa ho zúfalo snaží uhasiť. Toto môže niekedy trvať aj celé hodiny, pokiaľ si býk nezvolí rýchlejšiu cestu von a to smrťou. Hovorca organizácie AnimaNaturalis povedal: „El Toro Jubilo de Medinaceli je jeden z najhorších a najpopulárnejších festivalov, ktoré v našej krajine stále existujú.“ Misiou AnimaNaturalis je postarať sa o to, aby tieto festivaly nadobro zanikli.
V závislosti od miesta v Španielsku sa líši aj priebeh udalosti. Na niektorých miestach je tradícia tak hlboko zakorenená, že až 3000 býkov ročne je jej súčasťou. Úrady v Španielsku vyhlásili tieto udalosti za kultúrnu udalosť, a preto majú akýmsi spôsobom imunitu. Napriek tomu už 90-tisíc ľudí podpísalo petíciu za to, aby do udalostí zasiahol samotný pápež.
dailymail.co.uk
Nahlásiť chybu v článku